پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

درباره ما

مقدمه:

نظر به اهمیت اطلاع‌رسانی به موقع و برخط، در دنیایی پر از رسانه‌های ریز و درشت و نقل اقوال مختلف از زبانی غیر از زبان منبع اصلی خبر و شکل‌گیری شایعات، ضروری بود که نهادی علمی، فرهنگی و اجتماعی همانند دانشگاه بوعلی‌سینا که همواره در تکاپوی آموزش و پژوهش برای تولید علم و فناوری است و اقشار مختلف حاضر در آن، مشغول به فعالیت‌های کوچک و بزرگ فرهنگی و اجتماعی و مؤثر در جریان فرهنگی کشور هستند، صاحب یک پایگاه خبری یا به تعبیری خبرگزاری مستقل و موثق، جهت انتشار فعالیت‌های مختلف دانشگاهیان باشد؛ لذا پس از پیگیری‌های صورت گرفته برای راه‌اندازی این خبرگزاری، در ظهر روز شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ به مناسبت فرارسیدن سی‌ونهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در دفتر پایگاه خبری دانشگاه بوعلی‌سینا (بسنا)، آغاز به کار رسمی این پایگاه خبری را کلید زد.

خط مشی و اصول:

خط مشی اخلاقی پایگاه خبری دانشگاه بوعلی‌سینا (بسنا)، شامل کلیه اصول و ارزش‌های اعتقادی و حرفه‌ای حاکم بر تحریریه خبر است که می‌تواند این پایگاه خبری را در مسیر دستیابی به اهداف اصلی دانشگاه قرار دهد و همه اعضاء ملزم به رعایت آن هستند.

اصول کلی حاکم بر تحریریه بسنا، همان اصول اعتقادی و باورهای دانشگاهیان است که شامل اعتقاد و التزام عملی به آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص) و ترویج آن، پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، اعتقاد به قانون اساسی و التزام به دفاع از آن به عنوان میثاق ملی، پایبندی به آرمان‌ها و آموزه‌های والای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه و همچنین کوشش در جهت حفظ و تقویت وحدت و تبیین منافع و مصالح ملی می‌شود.

اصول خبری "بسنا"، اصولی غیر قابل تغییر است که در کلیه سطوح تولید می‌شود و انتشار خبر در تحریریه آن از سوی خبرنگاران، دبیران، سردبیر و مدیر مسؤول رعایت می‌گردد.

صحت اخبار به معنای روایت واقعی و دقیق رویدادها، دقت در رعایت اصول حرفه‌ای خبرنویسی، انتشار خبر در سریع‌ترین زمان ممکن، ایجاد امکان برابر برای طرح دیدگاه‌های مختلف و رعایت اصل بی‌طرفی در نگارش و انتشار خبر، حفظ استقلال تحریریه خبر و عدم وابستگی به جریان‌های مختلف سیاسی و در نهایت، نگاه فراگیر، همه‌جانبه و متنوع به مسائل خبری به عنوان اصول خبری و حرفه‌ای بسنا می‌باشد.

پایگاه خبری دانشگاه بوعلی‌سینا، نسبت به اخبار منتشره خود، با احساس مسؤولیت و تعهد به مخاطبان گرامی پاسخگو است و در این ارتباط، در صورت لزوم، توضیحات، تکذیبیه و اصلاحیه‌های لازم را با رعایت کامل اصول اخلاقی، حرفه‌ای و قانونی و پس از ارزیابی صحت ادعاهای مطرح شده منتشر می‌نماید و همچنین درصورت لزوم، توضیحات و مستندات خود را نیز در انتهای این مطالب ارائه می‌کند.

نقد منصفانه از وظایف ذاتی رسانه‌ها است و روش کلی نقد در خبرگزاری بسنا "نقد منصفانه" به معنی ایجاد فرصت برابر برای همگان در بیان نکات مثبت و منفی یک موضوع به همراه ارائه راه‌کارها از منظری علمی است، که با هدف آگاهی و اصلاح امور صورت می‌گیرد و همچنین "بسنا" درصورت انتشار انتقاد، اخذ و انتشار توضیحات طرف مورد انتقاد را نیز وظیفه خود می‌داند، مگر اینکه آن طرف این حق را از خود سلب نماید.

"بسنا" توجه کامل به هرآنچه در قوانین و مقررات کشور از آن به عنوان حقوق شهروندی یاد می‌شود، به ویژه رعایت حریم خصوصی، اجتناب جدی از ایراد تهمت و افترا و پاسداری از حقوق انسانی فرد فرد اعضای جامعه را، سرلوحه سیاست‌های خبری خود می‌داند و در همین راستا در جهت ترویج، اعتلاء و توسعه فرهنگ رعایت حقوق شهروندی گام برمی‌دارد.

"بسنا" بر ضرورت احترام به حق مردم در دستیابی به اطلاعات، در چارچوب قانون تاکید دارد و محدودیت اطلاع‌رسانی را تنها در چارچوب قانون و خط مشی خبری خود و اخلاق حرفه‌ای اعمال می‌کند و عدم انتشار مطالب طبق چارچوب‌های قانونی را «سانسور» تلقی نمی‌کند.

استفاده از مطالب دیگر منابع در درگاه‌های اطلاع‌رسانی خبرگزاری بسنا، با ذکر منبع و احترام به مالکیت معنوی منتشر می‌شود.

حوزه فعالیت بسنا:

فعالیت این خبرگزاری در جهت انتشار اخبار مورد نیاز اقشار مختلف دانشگاهیان، اعم از دانشجویان، اساتید، کارکنان و هریک از اعضای خانواده‌های ایشان است.

از جمله اخبار مورد نظر برای انتشار در بسنا، مسائل آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی در دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی مختلف دانشگاه، تولیدات پژوهشی و فناورانه، فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی هنری، نشریات و تشکل‌های دانشجویی، خدمات و مسائل مربوط به حوزه‌های پرکاربرد دانشجویی همانند تغذیه، خوابگاه، وام دانشجویی و انعکاس پاسخ مسؤولین به مشکلات دانشجویان می‌باشد.

همچنین اخبار مربوط به کنکورهای سراسری، اخبار مهم دانشگاه‌های استان و کشور، حوزه اخبار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اخبار دستاوردهای علمی روز دنیا، پرداختن به مناسبت‌های ملی و مذهبی و انتشار نقطه نظرات متخصصین امر و نیز اخبار مربوط به خدمات اجتماعی اقتصادی نهادها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی مورد نیاز دانشگاهیان در زمره خبرهای منتشره بسنا قرار دارد.

پیگیری مطالبات عمومی دانشجویان و پاسخ سریع و صریح مسؤولین و انتشار نتیجه پیگیری مطالبات ایشان نیز در یکی از اولویت‌های خبری بسنا قرار گرفته است.

البته بدیهی است فعالیت این خبرگزاری در جهت برنامه راهبردی دانشگاه و همگام با مسؤولین، اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه خواهد بود و سعی دارد تا همه انواع خبر را در دانشگاه جهت اطلاع عموم مخاطبان دانشگاه بوعلی‌سینا پوشش دهد.

گفتنی است در همین راستا خبرگزاری بسنا به عنوان منبع نشر خبر برای خیلی از رسانه‌های دانشگاهی استان همدان و منطقه ۴ کشور ایفای نقش کرده و این جایگاه صرفا با رعایت تمامی اصول خبری محقق گشته و رو به رشد نهاده است.

مجوز فعالیت:

پس از ارائه سازوکار فعالیت این پایگاه خبری توسط روابط عمومی دانشگاه به هیأت رئیسه دانشگاه در دی‌ماه 1396 و أخذ مصوبه این هیأت جهت تشکیل و فعالیت، در کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه طرح و مجوز فعالیت خود را پس از موافقت این کمیته اخذ نموده است.

شناسنامه "بسنا"

نام فارسی: "پایگاه خبری دانشگاه بوعلی‌سینا" یا "بسنا"
نام انگلیسی: “Bu-Ali Sina News Agency” یا “BASNA”
صاحب امتیاز: روابط عمومی دانشگاه بوعلی‌سینا
مدیر مسؤول: دکتر احمد رضوانی‌مفرد
سردبیر: مهندس محمود محمدی‌فیض

اعضای هیأت تحریریه:

هیأت تحریریه خبرگزاری بسنا، متشکل از خبرنگاران، عکاسان و متخصصان رسانه‌ای است که غالبا از دانشجویان همین دانشگاه بوده و پس از شروع فعالیت بسنا، توسط سردبیر انتخاب و همزمان با تأیید حراست دانشگاه به کار گرفته می‌شوند.

سرویس‌های خبری:

سرویس روز: شامل اخبار مرتبط از رهبر معظم انقلاب، رؤسای قوای سه‌گانه کشور، وزرای علوم و بهداشت، کلیه اخبار رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه بوعلی‌سینا، رویدادهای مهم دانشگاه، گفتگوها و یادداشت‌ها و گزارشات از متخصصین و مسؤولین دانشگاه و خدمات ضروری مخاطبین از جمله وضعیت راه‌های کشور، هواشناسی، اوقات شرعی، مناسبت روز، پیشخوان مطبوعات، نشریات و مجلات علمی معتبر کشور و دانشگاه بوعلی‌سینا است.

سرویس دانشگاه: شامل اخبار مرتبط با فعالیت‌های شاخص و موفقیت‌های دانشگاه‌های کشور است.

سرویس علم و فناوری: شامل اخبار رویدادهای علمی روز دنیا، اخبار انجمن‌های علمی دانشجویی، اخبار مرکز رشد و کارآفرینی، پارک علم و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و اختراعات است.

سرویس فرهنگ و هنر: شامل اخبار دین و اندیشه، فرهنگ عمومی، سینما و تئاتر، موسیقی، گردشگری، دفاع مقدس و کانون‌های فرهنگی و هنری است.

سرویس آموزش و پژوهش: شامل اخبار مقاطع مختلف تحصیلی در حوزه آموزشی و تحصیلات تکمیلی، اخبار کنکورهای سراسری، طرح‌ها و تألیفات پژوهشی، اخبار مرتبط با آموزش مدارس و همچنین اخبار هیأت ممیزه دانشگاه است.

سرویس دانشجو: شامل اخبار مشکلات و فعالیت‌های دانشجویی، اخبار تشکل‌ها و نشریات دانشجویی و همچنین کرسی‌های آزاداندیشی است.

سرویس ورزشی: شامل اخبار فعالیت‌های ورزشی دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه بوعلی‌سینا و همچنین رویدادهای ورزشی شاخص حوزه دانشگاهیان در سطوح منطقه، ملی و بین‌المللی است.

سرویس استانی: شامل اخبار مرتبط استان همدان یا دیگر استان‌های کشور با اقشار مختلف دانشگاهیان است.