پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۱۶۵
|
کد خبر: ۱۰۹۲
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگزاری امور پژوهشی مطرح کرد؛

حمایت وزارت علوم از حضور نشریات علمی پژوهشی در پایگاه های استنادی بین المللی

دکتر محسن شریفی گفت: یکی از اولویت های این دفتر ارتقای کیفیت نشریات و کمک به حضور آنها در عرصه های بین المللی است و نشریاتی که بتوانند در نمایه های بین المللی حضور یابند مورد حمایت قرار می گیرند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۷

به گزارش بسنا، دکتر محسن شریفی در نشست تخصصی نمایه سازی بین المللی نشریات علمی و پژوهشی دانشگاهها و انجمن های علمی اظهار داشت: از میان ۱۱۲۶ نشریه علمی و پژوهشی موجود، ۶۹ نشریه در پایگاه معتبر اسکوپوس و ۵۷ نشریه در پایگاه وب آو ساینس نمایه شده‌اند و در شرایط امروز به دنبال افزایش حضور نشریات کشور در این دو پایگاه معتبر جهانی هستیم.

وی افزود: در برنامه پنچم توسعه کشور به وزارت علوم تکلیف شده بود که «تعداد نشریات علمی پژوهشی و علمی ترویجی کشور تا دو برابر افزایش یابد» که با برنامه ریزی های صورت گرفته این هدف تحقق پیدا کرد و تعداد نشریات از ۵۰۰ نشریه به ۱۲۰۰ نشریه افزایش پیدا کرد.

دکتر شریفی گفت: در برنامه ششم توسعه با یک هدف گذاری کیفی برای نشریات علمی روبه رو هستیم که بر اساس آن باید حداقل ۷۰ نشریه ایرانی در پایگاههای بین المللی علم و دارای ضریب تاثیر نمایه شوند.

وی تاکید کرد: تعدادی از نشریات علمی و پژوهشی کشور قابلیت ثبت در نمایه های معتبر و مهم بین المللی را دارند و وزارت علوم ضمن برگزاری کارگاههای آموزشی، برای ورود نشریات علمی به پایگاههای علمی معتبر دنیا حمایت مالی لازم را بعمل می آورد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: این اداره کل، تعداد نشریات علمی موجود در هریک از رشته های تحصیلی، توزیع جغرافیایی نشریات، برآورد نشریات مورد نیاز برای هر رشته تحصیلی و ارزیابی کیفی نشریات علمی را انجام داده است که بر اساس این ارزیابی از نشریات باکیفیت‌تر حمایت مالی بیشتر شده و به نشریات با کیفیت پایین توصیه های لازم برای ارتقا صورت گرفته است.

دکتر شریفی با اشاره به اینکه وزارت علوم تاکنون چندین کارگاه آموزشی در خصوص نمایه سازی نشریات پژوهشی برگزار کرده است، گفت:ارتقاینشریات علمی پژوهشی نمایه شده در اسکوپوس که می توانند در آینده در وب آو ساینس نمایه شوند و نیز نشریاتی که در سایر نمایه ها به جز اسکوپوس و وب آو ساینس نمایه هستند، از برنامه های اداره کل دفتر برنامهریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
علم و فناوری