پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۲۱۲
|
کد خبر: ۱۹۱۰
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد؛

ایران بازیگر مهم عرصه علم و فناوری بین المللی

دکتر منصور غلامی با اشاره به توانایی‌های علمی و فناورانه کشورمان، ایران را بازیگری مهم در عرصه علم و فناوری بین المللی توصیف و بر گسترش مناسبات علمی ایران و اتحادیه اروپا تاکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۰ - ۲۶ دی ۱۳۹۷

به گزارش بسنا و به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی در مراسم افتتاح سومین کارگروه همکاری‌های علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل به قابلیت‌های پژوهشی و علمی اتحادیه اروپا از جمله سهم ۲ درصدی پژوهش کشورهای اتحادیه از GDP و جایگاه پژوهشگران اروپایی در میان بازیگران جهانی علم اشاره کرد و گفت: ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در حوزه‌های مختلف مورد علاقه مشترک از جمله پیرشدن جمعیت، تغییرات اقلیمی و مهاجرت که چالش‌های مشترک آنها است، همکاری کنند.

وی به سابقه تاریخی علم و دانش در ایران از جمله ایجاد دانشگاه جندی شاپور اشاره کرد و گفت: در تاریخ معاصر نیز تاسیس دارالفنون در سال ۱۸۵۱ میلادی که دانشمندان آلمانی، اتریشی و فرانسوی در آن حضور داشتند، نمادی از همکاری‌های ایران و اروپا بوده است.

غلامی خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن بیش از ۴.۳ میلیون دانشجو و دانشگاه‌های سطح بالا، بازیگری مهم در عرصه علم و فناوری بین‌المللی است.

به گفته وزیر علوم، براساس آمارهای ISI و SCOPUS، جمهوری اسلامی ایران اولین کشور دنیا از لحاظ رشد کمی تولیدات علمی است.

در این کارگروه مشترک، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به گسترش همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا طی سال‌های اخیر و همچنین گسترش همکاری‌های آموزشی دو طرف در حوزه اراسموس پلاس، بر تقویت همکاری‌های پژوهشی مشترک دو طرف تاکید کرد.

هیات اروپایی حاضر در این کارگروه نیز با ارائه گزارشی از پیشرفت همکاری‌های دو طرف به ویژه در حوزه همکاری‌های آموزشی (اراسموس پلاس) ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو طرف در حوزه پژوهشی در چارچوب برنامه چشم انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا گسترش یابد.

کریستینا راسو معاون مدیر کل کمیسیونر علوم و پژوهش نیز در این نشست گفت: در حال حاضر ۴۰۰ پژوهشگر ایرانی در شورای پژوهشی اروپا (ERC) فعال هستندکه رقمی قابل توجه است.
شایان ذکر است که سومین کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا براساس بیانیه مشترک دو طرف در سال ۱۳۹۵ بعد از توافق هسته‌ای ایران و اروپا تشکیل شده است.

اولین کارگروه در بروکسل شهریور ۱۳۹۵، دومین کارگروه تیرماه ۱۳۹۶ در تهران و سومین جلسه کارگروه روز چهارشنبه ۲۶ دیماه ۱۳۹۷ با حضور هیئت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و روسای دانشگاه‌های تهران، اصفهان، علامه طباطبایی و خوارزمی و همچنین نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل برگزار شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست