پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۳۶۲
|
کد خبر: ۱۹۹۰
رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، طرح بخشودگی تا صد درصدی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان از روز ۱۴ بهمن آغاز و تا ۳۰ بهمن ادامه دارد.
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۶ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

به گزارش بسنا، ذوالفقار یزدان مهر، در نشست خبری از آغاز طرح بخشودگی صددرصدی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان خبر داد و گفت: این طرح از ۱۴ بهمن آغاز شده و تا ۳۰ بهمن ماه ادامه داد.

وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان در راستای اجرای سیاست خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان و رفاه حال دانش آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلات جهت بازپرداخت بدهی بدهکاران معوق و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی طرح بخشودگی تا صددرصدی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه را اجرا می کند.

یزدان مهر تصریح کرد: در این طرح دو گزینه در نظر گرفته شده است. در گزینه اول دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یک جا از بخشش صد درصدی جرایم بهره مند شود و در گزینه دوم دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت اقساط معوق و ۵۰ درصد جریمه خود از بخشودگی مابقی جریمه برخوردار شوند. (۵۰ درصد جریمه شامل بخشودگی می شود).

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: متقاضیان باید صرفاً با مراجعه به پورتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان از این طرح استفاده کنند.

یزدان مهر ادامه داد: در سال ۹۴ آسیب شناسی از وضعیت صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم انجام گرفت و براساس آن مشخص شد صندوق ۴۴۴ میلیارد تومان مطالبات مشکوک و صعب الوصول سنواتی دارد.

وی افزود: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفت ۴۰۴ میلیارد تومان از آن وصول شد و در حال حاضر ۴۰ میلیارد تومان از مطالبات سنواتی صعب الوصول از ۳۰ سال گذشته باقی مانده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان تصریح کرد: ۱۶۰ میلیارد تومان نیز مطالبات جاری داریم که مربوط به فارغ التحصیلان بدهکاری است که نتوانسته اند آن را پرداخت کنند که این فارغ التحصیلان نیز از ۱۴ تا ۳۰ بهمن ماه فرصت دارند که مطالبات خود را پرداخت کنند. اگر این دانش آموختگان به صورت یکجا مطالبات خودر ا پرداخت کنند بخشش صد درصدی جرایم شامل حال آنان می شود.

وی یادآور شد: طی ۴ سال گذشته، صندوق رفاه دانشجویان یک هزار و ۴۷۱ میلیارد تومان درآمد اختصاصی داشته و همچنین پوشش صد درصدی نسبت به تمام تسهیلات صندوق رفاه داشته به طوری که طی دو سال گذشته تمام وام های صندوق رفاه ۲۵ تا ۵۰۰ درصد رشد و افزایش داشته اند.

یزدان مهر اظهار داشت: ۲۸ بهمن ماه در جلسه هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان در خصوص افزایش برخی از وام ها مانند وام های ضروری و شهریه تصمیم گیری خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه به بحث خوابگاه های دانشجویی اشاره و تصریح کرد: ما با کمبود ۲۰۰ خوابگاه دانشجویی روبرو هستیم که امیدواریم بتوانیم با کمک دانشگاه ها کمبود خوابگاهی را مرتفع کنیم. امسال ساخت ۳۳ خوابگاه در دستور کار قرار دارد و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

وی به بودجه این صندوق در سال ۹۸ اشاره و تأکید کرد: در ابتدا اعتبارات عمومی صندوق را ۲۲.۵ درصد افزایش دادند ولی در مرحله بعد براساس تجدیدنظری که صورت گرفت بودجه اعتبارات عمومی صندوق رفاه دانشجویان ۱۰ درصد افزایش یافت.

یزدان مهر یکی از مشکلات اساسی صندوق رفاه دانشجویان را وام شهریه عنوان کرد و گفت: ما در بحث تخصیص وام شهریه با مشکل مواجه هستیم. سال گذشته تخصیص این وام صفر بوده و امسال نیز هنوز تخصیصی داده نشده است.

وی ادامه داد: در چهار سال گذشته ۴۷ میلیارد تومان وام شهریه به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اختصاص داده شده است. این در حالی است که صندوق رفاه از طریق منابع اختصاصی خود ۵۷۰ میلیارد تومان وام شهریه ارائه داده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: ما در این مدت باقیمانده از سازمان برنامه و بودجه درخواست می کنیم تا این بودجه را به صندوق تخصیص دهند.

یزدان مهر گفت: با توجه به عدم تخصیص وام شهریه توسط سازمان برنامه و بودجه با یکی از بانک ها تفاهم کردیم که به دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و غیر انتفاعی وام شهریه ارائه دهیم تا بتوانیم نیاز دانشجویان را پاسخگو باشیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: با توجه به اینکه در نیمه دوم سال ایام تعطیلی خوابگاه ها بیشتر است، برای مراعات حال دانشجویان از ۱۵۰ روز اجاره به ۱۳۵ روز کاهش یافت.

وی همچنین با اشاره به رتبه بندی خوابگاه ها اظهار داشت: براساس رتبه بندی صورت گرفته خوابگاه های ۴ و ۵، افزایش اجاره بها نداشتند، خوابگاه های رتبه ۳، ۱۰ درصد و خوابگاه های رتبه یک و دو ۱۵ درصد افزایش اجاره بها داشتند.

یزدان مهر گفت: تاکنون ۳۷ میلیارد تومان کمک رهن به دانشگاه ها ارائه شده تا دانشجویان پشت در خوابگاه ها نمانند در حال حاضر بالغ بر ۲۲ هزار دانشجو نیازمند خوابگاه هستند که با ساخت ۲۰۰ خوابگاه، کمبود خوابگاه ها جبران خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته، ۵۸۷ خوابگاه با مشارکت دانشگاه ها تعمیر و تجهیز شده است.

وی درباره این که چقدر از مطالبات صندوق رفاه دانشجویان مربوط به دانشگاه آزاد است، گفت: ۹۰ میلیارد تومان از مطالبات سنواتی صندوق رفاه مربوط به دانشگاه آزاد بود که ۲۰ میلیارد تومان از آن هنوز پرداخت نشده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان همچنین از ایجاد جاده تندرستی در خوابگاه ها، ایجاد ۱۱۴ صندوق برای ارائه وام شرافتی در دانشگاه ها و ارائه ۱۰۰ میلیون تومان وام به دانشجویان مهارتی سازمان فنی حرفه ای، هنر و صنعتی خبر داد.

وی در ادامه از یک بسته ویژه وام ازدواج و وام ودیعه مسکن متاهلین خبر داد که قرار است در بودجه ۹۸ پیش بینی شود که براساس آن وام ودیعه مسکن دانشجویان در تهران به ۷۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان و کلان شهرها ۵۰ میلیون تومان خواهد رسید که کمیسیون فرهنگی مجلس آن را تصویب کرده و در صورتی که کمیسیون تلفیق نیز آن را تصویب کند، اجرایی خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دانشجو