پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۷۷۶
|
کد خبر: ۲۲۱۱
واژه کنکور تداعی گر لحظات حساسی در زندگی بسیاری از جوانان ایرانی است اما همین واژه دستمایه طنز در فضای مجازی شده است.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۸

به گزارش بسنا و به نقل از مهر، در حالی که تیرماه ۹۸ آوردگاه بیش از یک میلیون و ۱۱۸ هزار کنکوری است و هنوز چهار ماه تا برگزاری کنکور مانده است اما عید نوروز و تعطیلات آن برای داوطلبان کنکور رنگ دیگری دارد.

شوخی کاربران فضای مجازی در شبکه‌های پیامرسانبا کنکور ازهشتگخداحافظ_کنکوروزیر آموزش و پرورش شروع شد. در نیمه اسفندماه پس از چند روز کش و قوس درباره رشته‌های با آزمون و بدون آزمون ناگهان وزیر آموزش و پرورش در پستی نوشت که از ۶ صبح جلسه داشتهاندو بر اساس آن مقرر شد که ۸۵ درصد رشته‌ها بدون کنکور برگزار شود و ازهشتگخداحافظ کنکور استفاده کرد.

اینهشتگچندان کار ساز نشد و تنها در سه روز اول آغاز ثبت نام، بیش از یک میلیون نفر در کنکور ثبت نام کردند.

اما واکنش فضای مجازی به خداحافظی با کنکور چه بود.

کاربری می‌نویسد: وقتی ۸۵ درصد پذیرش، پیام نور و علمی کاربردی وکاردانیه، توقع داشتید ملتبرنبدون کنکور ثبت نامکنن؟:)

کاربری دیگر می‌گوید: کشورهایی مثل ژاپن هم دانشآموزاشهمین قدر استرس کنکور دارند؟ اوقات فراغت وتابستونمیرنکلاس کنکور؟ _نه بابااونامیرنرباتمیسازناین استرس‌ها رو ندارند.

کاربر دیگری به آموزش رایگان اشاره می‌کند و می‌نویسد: طبق آمار ۸۵ درصد آموزش عالیپولیهو ۱۵ درصد رایگان باز هم ۱۰۰۰۰۰۰ نفر برای صندلی رایگانمیجنگن.

کاربری می‌گوید: من از وقتی راهنمایی بودم همیشه بحث اینخداحافظ_کنکوربود، به ما می‌گفتن کنکور به شماهانمیرسه. رسید. کنکور هم دادیم. ۱۲ سال هم از کنکوردادنمونمیگذره. کنکور هنوزمسرجاشه.

هنوز هم بسیاری از کاربران با خود کنکور مشکل دارند! طنزهایی درباره زمان و فضای کنکور که شاید بسیاری آن را در دوران آزمون دادن تجربه کردهاند.

«کنکور چرا باید صبح جمعهباشه؟ ما برای خوابیدن فقطیهجمعه رو داریم!»، «چرا تو ایران کنکور ساعت ۹ شروعنمیشه!؟»، «پسره اومده ثبت نام کنکورمیگهداداشیهتجربیبذاربرام(نگفتدوروباشهیا خشخاشی) کارش کهتمومشدمیگهحاجی هنرم بزنبرام». «ثبت نام کنکور از خود کنکور سخت‌تره!».

«غمگین ودپرس، متأسفانه امسالنتونستمتوی کنکور به نتایج مطلوبی دست پیدا کنم و قبولبشمالبته اینکه ثبت نام نکردم و شرکت نکرده بودم هم بی تأثیر نیست!»، «اون خانمی که بالباس_عروسرفته سر جلسه کنکور، خبر نداشته تاریخ کنکور کی بوده که تاریخعروسیشرو جابجا کنه؟چجوریهم به کارهای عروسی رسیده هم درس خونده؟».

«حالا که همه جا بحثکنکوره،بگمکه من چند سال تو دانشگاهاونصدا بودم که می‌گفت: داوطلبان گرامی، وقت تمام شد، دفترچه‌ها را زمین بگذارید…»، «نکته جالب بعدیاینهواسههر کی کنکوردارهاونسال از همهسالاسخت‌تر بوده!!!»، «کنکوریهکاری با ما کرده که #کتاب غیر درسیمیخونیمهمشعذاب وجداناینوداریم که حالا که کتابدستمونهچرا کتاب درسی بهجاشنمیخونیم».

اما تبلیغات بی وقفه کتاب‌های کمک آموزشی و تست زنی کنکور در تمام ساعات شبانه روز از صدا و سیما دیگر سوژه کاربران فضای مجازی است. آنها به این موضوع اشاره می‌کنند که «در حالی که تو ایران پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا با تیراژ ۵۰۰ به زور به چاپ دوممیرسن، کتاب‌های کمک درسی تو سال اول چاپشونبا تیراژ ۴۵۰۰ برای بار ۲۷امچاپمیشن».

کاربر دیگری می‌نویسد: «دقیقاً موقع‌هایی که بحث حذف کنکور و کمک آموزشی‌ها بیشترمیشهآگهی‌های صداوسیما هم پرمیشهاز کارهای خیر مؤسسات ذینفع».

کاربری می‌نویسد: طبق تعرفه‌های مشخص‌شده صداوسیما برای برنامه‌های تبلیغاتی کنکور، جمع کل ۱۳ برنامه در یک‌ماه، حدوداً ۶۰۰ میلیارد تومان است. تکرار این برنامه‌ها هم شامل تعرفه و هزینه جداگانه‌ای برای آن محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است که این میزان درآمد، جدا از آگهی‌های تبلیغاتی برای کنکور است

پخش تصاویر نفرات برتر کنکور که پیش از این تاکید می‌کردند در هیچ کلاس فوق برنامه‌ای شرکت نداشتهاندو ناگهان سر از تبلیغات تمام مؤسسه‌های کنکور در می‌آوردند سوژه دیگری است که کاربری به آن پرداخته است: «+میخوایدوباره خانواده‌ات رو ببینی یا نه؟ - تو رو خدا رحم کنید + پس بایدوایستیجلو دوربینبگیاز هیچ کتاب و کلاس کنکور استفاده نکردی! (پشت صحنه مصاحبه با رتبه‌های برتر

اعلام نتایج در کنکور هم به سوژه‌های کنکوری فضای مجازی اضافه شده است. کاربران درباره نتایج به شوخی می‌گویند: «شمایادتوننمیاد، الان شده زندگی خصوصی و اینا.. زمان ما نتایج رو تو روزنامه چاپ و تو کل ایران پخش می‌کردن»، «دوستم کنکور قبول شدباباشیهماشین کادو بهش داد. منمیادمهرفتمخونهگفتم عمران قبول شدم. مامانم گفت آجر رو همهبلدنبزارنرو هم و رفت»، «انقدر کهواسهبعدِ کنکور برنامهریزیکردماگهواسهخودش کرده بودمرتبمدو رقمی بود». «نتیجه مهم نیست مهماینهکه چیزی ازارزشهاتونکم نشده:))))»

شوخی فضای مجازی درباره کنکور پایانی ندارد. آموزش و پرورش هرمزگان در خبری عنوان کرد که به نفرات برتر کنکور پراید هدیه می‌دهد! البته این خبر از سوی وزیر آموزش و پرورش تکذیب شد اما این تصمیم نشان دهنده محبوبیت همزمان پراید و کنکور در کشور است!

تعطیلات عید برای برخی از داوطلبان کنکور زمان جمع بندی و برای برخی زمان آغاز درس خواندن است و از همین رو شبکه‌های پیامرسانپر شدهانداز تصاویر کتاب‌های کنکوری که با قلم‌های هفت رنگ سعی در جلوهگریاز همدیگر دارند و هر داوطلب می‌خواهد به دوستانش یادآوری کند که بهتر خوانده است.

با همه اینها برای تمامی داوطلبان کنکوری باشکوه آرزو می‌کنیم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و هنر