به گزارش خبرنگار بسنا، دکتر غلامی در کنگره ملی آیت‌الله تألهی همدانی که در سالن همایش‌های دانشگاه علوم‌پزشکی همدان برگزار شد، گفت: تکریم علما و بزرگان غیر از اینکه تکلیف در نشر علم است، الگوسازی برای جوانان و آینده‌سازان مملکت نیز هست؛ تکرار این نوع جلسات می‌تواند چراغ راهی برای نسل جوان باشد.

وی بیان کرد: باید اشاره کنم که شاگرد یکی از آقازاد‌ه‌های ایشان بودم و نوه ایشان شاگرد بنده بودند؛ این را باید گفت که ایشان بیت صالحی از خود به جا گذاشتند. فرزندان ایشان اهل علم و حلم و اخلاق هستند.

دکتر غلامی اظهار کرد: کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله تألهی همدانی فرصتی برای بازشناسی این شخصیت بزرگ و معرفی بنیان‌های فکری و شیوه‌های سلوکی برای علاقه‌مندان علم و اخلاق به ویژه نسل جوان جویای حقیقت است.

وی تبیین کرد: آیت‌الله تألهی همدانی از جمله ستارگان درخشانی است که بر تارک این مرز و بوم، شهر علم و عرفان، همدان عطرافشانی کرده است و اکنون جزبه الهی او دل‌ها را به‌هم نزدیک ساخته، کدورت‌ها را کنار زده و ‌همگان را به ادب معلیٰ فرا می‌خواند.

وزیر علوم تاکید کرد: شکفتگی روحی و اندیشه‌های حکیمانه از سویی وساده‌زیستی و مردم‌داری ایشان از سوی دیگر تصویری جذاب از او در ذهن و دل مردم ساخته و ذکر جمیلش برای عامی شورانگیر و بهجت‌آفرین است.

در ابتدای "کنگره ملی آیت‌الله محمد هادی تألهی همدانی" که با حضور خانواده ایشان، دانشگاهیان، طلاب و اقشار مختلف جامعه برگزار شد، کلیپی از سخنرانی مقام معظم رهبری در رابطه با آیت‌الله تالهی نمایش داده شد.

در ادامه این مراسم نیز از کتاب‌ها، تمبر یادبود و مستند آیت‌الله تألهی همدانی رونمایی شد.

خبرنگار: میرزایی

عکس: غزل امینی