پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۴۵۱۶
|
کد خبر: ۳۵۱۸
عضو هیأت علمی دانشکده پیرادامپزشکی‌ دانشگاه بوعلی‌سینا در گفتگو با بسنا اظهار داشت: زبان بدن سگ‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. حیوانات همیشه به یک دلیلی حمله می‌کنند، اما دلایل آن‌ها همیشه مشخص نیست.
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
دکتر علیرضا سازمند عضو هیأت علمی دانشکده پیرادامپزشکی دانشگاه بوعلی‌سینا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بسنا، پیرامون تدابیر مواجهه با حمله سگ‌ها به انسان و چگونگی مقابله با خطرات احتمالی آن‌ها صحبت کرده که جزئیات این گفتگو به شرح زیر است:

اگر سگ حمله نکند، اما رفتار تهاجمی داشته باشد!

زبان بدن سگ‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اگر گوش‌های سگ محکم به عقب کشیده شده باشند و سگ غرش کنان دندان هایش را نشان دهد، بهتر است تا جایی که ممکن است از او دور شوید تا مبادا حمله‌ای رخ دهد. اما اگر این روش جواب نداد چه باید کرد؟

سعی نکنید سگ را آرام کنید یا به او بخندید. برداشت یک حیوان از خنده با تلقی انسان‌ها متفاوت است. انسان‌ها خنده را به دوستی و شادی تعبیر می‌کنند، اما برداشت سگ‌ها از خنده‌ی شما این است که دندان هایتان را به او نشان می‌دهید و او را دعوت به مبارزه می‌کنید.

از ارتباط چشمی مستقیم با سگ خودداری کنید و به آن بی اعتنا باشید. در نهایت، سگ از توجه کردن به شما دست می‌کشد و آرام می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر اضطراب تان را نشان دهید و دست هایتان را تکان دهید، احتمال حمله‌ی سگ به شما بیشتر می‌شود.

اگر کسی در اطراف تان هست از او کمک بخواهید. اما این کار را به آرامی انجام دهید و صدای تان را بالا نبرید.

از پرت کردن چوب به سمت سگ یا استفاده از اسپری فلفل خودداری کنید. این کار‌ها سگ را عصبانی‌تر می‌کند. حتی یک سگ خانگی هم درصورتی که جلویش دست هایتان را تکان دهید یا به او چوب پرتاب کنید، از این کار‌ها خوشحال نمی‌شود.

به آرامی از سگ دور شوید، اما پشت تان را به آن نکنید. بهتر است از بغل حرکت کنید تا بتوانید واکنش‌های سگ را ببینید. سعی نکنید بدوید، چون سگ به شما می‌رسد و شما نمی‌توانید از آن جلو بزنید. این حیوان می‌تواند سریع‌تر از قهرمانان دوی المپیک خودش را به شما برساند.

اگر سگ حمله کند!

حیوانات همیشه به یک دلیلی حمله می‌کنند، اما دلایل آن‌ها همیشه مشخص نیست. سگ‌ها معمولا زمانی حمله می‌کنند که گرسنه هستند و یا می‌خواهند از توله‌ها یا قلمرو خود محافظت کنند.

اگر با وجود انجام همه‌ی موارد قبلی، سگی باز هم به شما حمله کرد، این نکات را به خاطر داشته باشید:

فریاد نکشید، حتی اگر نمی‌دانید چه کار دیگری باید انجام دهید. فریاد زدن فقط عصبانیت سگ را بیشتر می‌کند.

اگر یکی از آن دستگاه‌های دور کننده‌ی سگ دارید که با امواج ماورای صوت کار می‌کنند، از آن استفاده کنید. این دستگاه‌ها سگ‌ها را می‌ترسانند و از شما دور می‌کنند.

اگر سگ به سمت شما حمله برد، وقتی به شما رسید سعی کنید سرش را با لباس تان بپوشانید. بعد از آن پشت چیزی مثل درخت یا نیمکت بروید تا بین سگ و خودتان مانعی ایجاد کنید، یا حتی از درخت بالا بروید. سگ نمی‌تواند تا آنجا به دنبال شما بیاید.

کیف یا هر وسیله‌ی دیگری که به همراه دارید را به کناری بیندازید تا حواس سگ پرت شود. ممکن است سگ ابتدا به آن وسیله حمله کند، در نتیجه اندک فرصتی برای فرار پیدا می‌کنید. اگر هم داخل وسایل تان غذایی مثل گوشت یا سوسیس داشته باشید این کار می‌تواند به شما کمک کند. شاید تنها چیزی که سگ از شما می‌خواهد مقداری غذا باشد.

گردن تان را با دست هایتان بپوشایند. گردن یکی از بخش‌های بسیار حساس و آسیب پذیر بدن انسان است، چون در آنجا عروق و رگ‌های زیادی وجود دارد. اگر حمله‌ی سگ و گاز گرفتن آن حتمی باشد، کم خطرترین قسمت‌های بدن ساق‌های پا یا ساعد‌ها هستند.

اگر سگ شما را گاز بگیرد، طبیعتا سعی می‌کنید سگ را بکشید و از خود دور کنید، اما باید از این کار خودداری کنید. چون این کار شدت پارگی گوشت بدن را بیشتر می‌کند. در عوض، سعی کنید به بینی یا چشم‌های سگ ضربه بزنید. علاوه بر این، متخصصان توصیه می‌کنند پا‌های پشتی سگ را بگیرید و آن را از روی زمین بلند کنید.

از وزن بدن تان برای فشار دادن سگ به زمین استفاده کنید و این کار را با زانو‌ها یا آرنج هایتان انجام دهید. سگ‌ها فقط می‌توانند گاز بگیرند، اما کشتی نمی‌توانند بگیرند. شما با این کار می‌توانید سگ را بی حرکت نگه دارید تا کمک برسد.

گاهی ممکن است به جای یک سگ، مورد حمله‌ی یک گروه سگ قرار بگیرید. قواعد کلی‌ای که باید رعایت کنید همان موارد قبلی هستند، با این تفاوت که نباید اجازه دهید سگ‌ها دورتان را بگیرند. سعی کنید پشت به یک دیوار بایستید، اما نباید فرار کنید، چون سگ‌ها دنبال تان می‌کنند.
 
خبرنگار: اسماعیلی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
علم و فناوری