پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۶۹۲
|
کد خبر: ۳۶۵۳
دکتر رحمت الله فتاحی در یادداشتی نوشت:

شبه‌علم، بحران مضاعف است و قربانی می‌گیرد

استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به مرگ تعداد قابل توجهی از هموطنان در اثر مصرف الکل برای به اصطلاح مبارزه با ویروس کرونا با بیان این که شبه‌علم، بحران مضاعف است و قربانی می‌گیرد، تاکید کرد: شبه علم و خرافات از یک جنس هستند، جامعه ما نیازمند توسعه عقلانیت و خردورزی برای زندگی بهتر است.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۹

به گزارش بسنا و به نقل از ایسنا، رحمت الله فتاحی با پیوستن به پویش #علمی_شو کرسی یونسکو در ترویج علم، یادداشتی را در صفحه اینستاگرامی "کرسی یونسکو در ترویج علم" منتشر کرد.

در این یادداشت آمده است:

"در طول تاریخ، جوامع بشری بیشترین آسیب‌هایی را که دیده‌اند به دلیل دور بودن از عقلانیت در تفکر و تصمیم بوده است. دشمنی‌ها، جنگ‌ها، ستم‌ها، ویرانی‌ها، بحران‌های اجتماعی و اقتصادی و بهداشتی، در واقع، پیامدهای ناشی از عدم بهره‌گیری از تفکر عقلانی در تحلیل‌ها، برآوردها و تصمیم‌ها بوده و هست.

در مقابل، پیشرفت علم و دستاوردهای علمی در همه زمینه‌ها به خاطر بهره‌گیری از تفکر عقلانی است. علم برپایه تجربه و خردورزی شکل می‌گیرد در مقایسه، شبه علم، ظاهری علمی اما باطنی خرافی مبتنی بر سطحی اندیشی دارد. دکتر عبدالکریم سروش به روشنی تفاوت‌های بین علم و شبه علم را در کتاب خود با عنوان "علم چیست، فلسفه چیست؟" تبیین کرده است.

توسعه شبه علم به دلیل ساده‌اندیشی و عدم تفکر عقلانی در بخش‌هایی از جامعه بوده است و در بسیاری از جوامع هم مطرح است.

اکنون که جامعه بشری در همه قلمروهای جغرافیایی دچار بیماری ناشی از ویروس کرونا شده، بازهم به دلیل باورهای ساده‌اندیشانه بخشی از مردم و اتخاذ روش‌های درمانی یا پیشگیرانه غیرعلمی، دارد در آستانه یک بحران مضاعف قرار می‌گیرد و قربانی می‌دهد. مرگ تعداد قابل توجهی از هموطنان در اثر مصرف الکل برای به اصطلاح مبارزه با ویروس کرونا به دلیل همین نوع تفکرات است. نکته اینجاست که شوربختانه، عده‌ای هم از شبه علم سود برده و می‌برند.

در پایان باید گفت: شبه علم و خرافات از یک جنس هستند. جامعه ما نیازمند توسعه عقلانیت و خردورزی برای زندگی بهتر است."

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست