پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۳۳۷
|
کد خبر: ۴۰۱۳
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: ما به دنبال این هستیم که کارهای مشترک بیشتری در حوزه‌های مختلف علمی انجام دهیم و از این امر استقبال می‌کنیم؛ همینطور که آزمایشگاهی امروز در دانشکده مهندسی افتتاح شد و مورد استفاده خیلی از گروه‌های دیگر از جمله زمین‌شناسی، رشته‌های مختلف کشاورزی، رشته‌های مختلف دانشکده هنر نیز هست.
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۹

به گزارش خبرنگار بسنا، دکتر یعقوب محمدی‌فر رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا در افتتاح آزمایشگاه ژئوماتیک دانشکده مهندسی که با حضور دکتر علی منصوریان دانشیار گروه GIS دانشگاه لوند سوئد و مدیر پروژه "مدیریت محیط زیست در خاورمیانه با استفاده از روش‌های مکان‌مند"، برگزار شد، خطاب به دکتر منصوریان گفت: شما امروز واسطه این اتفاق خوب در دانشگاه بوعلی‌سینا شدید و این امر شروع یک‌سری از فعالیت‌های بین‌المللی را به شکل عملیاتی و افتتاح آزمایشگاه نشان می‌دهد.

وی افزود: دانشگاه بوعلی‌سینا از گذشته همکاری‌های بین‌المللی زیادی داشته است اما نوع این همکاری متفاوت بود، چون بخشی از بودجه این برنامه را شما تامین کردید؛ موضوع مورد اهمیت -فارغ از مبلغ مساعدت- همکاری مشترک بین دانشگاهی است که بنده از شما تشکر می‌کنم و امیدواریم این نقطه شروعی برای این موضوع باشد.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا تشریح کرد: دانشگاه بوعلی‌سینا یکی از دانشگاه‌های جامع کشور است و‌ در رتبه خوب داخلی و رتبه‌های بین‌المللی هم قرار گرفته است؛ باید همه کمک کنیم تا دانشگاه‌های کشور رشد خودشان را بیشتر کنند و به این رشد سرعت ببخشند.

وی خطاب به دکتر علی منصوریان ابراز کرد: ما از وجود عزیزانی چون جنابعالی در دانشگاه‌هایی که خارج از کشور هستند -خصوصا کشورهای اتحادیه اروپا- خوشحالیم و از این همکاری‌ها باید استقبال کنیم؛ امیدوارم این پروژه مقدمه‌ای برای بحث همکاری‌های آینده ما باشد.

محمدی‌فر تبیین کرد: علیرغم مشکلات بسیار زیادی که در بحث تحریم‌ها، انتقال پول و مسائلی از این دست وجود داشت، افراد زیادی کمک کردند و این اتفاق افتاد و دوستان ما محدودیت‌های بسیاری را شکستند؛ امیدواریم نتیجه این سخت‌افزار یعنی بحث نرم‌افزاری آن به مراتب گسترده‌تر باشد.

وی تصریح کرد: به دنبال این هستیم که کارهای مشترک بیشتری در حوزه‌های مختلف علمی انجام دهیم و از این امر استقبال می‌کنیم؛ همینطور که آزمایشگاهی امروز در دانشکده مهندسی افتتاح شد و مورد استفاده خیلی از گروه‌های دیگر از جمله زمین‌شناسی، رشته‌های مختلف کشاورزی، رشته‌های مختلف دانشکده هنر و معماری و پیرادامپزشکی نیز هست.

یعقوب محمدی‌فر عنوان کرد: خوشحالیم همکارانی از جمله دکتر رضایی، دکتر ترابزاده و دوستانشان در دانشکده مهندسی ما در این حیطه تخصصی داریم؛ امیدوارم که آن‌ها بتوانند این فعالیت‌ها را تداوم ببخشند و بقیه گروه‌های آموزشی را هم کمک کنند تا به این محموعه بپیوندند و ما یک مجموعه جامع داشته باشیم.

دکتر محمدی‌فر همچنین دعوت از دکتر منصوریان برای بازدید از دانشگاه بوعلی‌سینا و تعامل بیشتر با این دانشگاه، بیان داشت: ما اول باید مشکلات دانشگاه خودمان را حل کنیم بعد سراغ بخش‌های مختلف جامعه برویم. متاسفانه ما کارهای زیادی می‌کنیم و از کارهای زیرساختی باز می‌مانیم.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا ادامه داد: همه این‌ها نشان می‌دهد که ما باید به مطالعه بیشتر اهمیت دهیم و در مطالعه نقش دانشگاه بسیار مهم است؛ متاسفانه ما در بسیاری از مواقع نقش دانشگاه را کنار می‌گذاریم که نتیجه آن یک‌سری عوارض زیست‌محیطی جدی است و منجر به عوامل اجتماعی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: عوارض این تصمیمات بسیار مهم است و‌ ما نیاز به مطالعات جدی‌تر داریم؛ در کنار گروه نقشه‌بردار و سنجش از راه دور، گروه‌های مردم‌شناس و انسان‌شناس نیاز داریم تا کنار کار باشند و ‌کمک کنند.

محمدی‌فر تاکید کرد: بنده توقع دارم با مسکن و ‌شهرسازی، بنیاد مسکن و میراث فرهنگی و بخش‌های دیگر تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کنیم و‌ پروژه‌های دانشجویان را روی آن‌ها قرار دهیم.

وی ابراز کرد: امیدوارم این مرکز حلقه اتصالی برای دانشکده مهندسی، دانشکده کشاورزی، دانشکده هنر و ‌معماری، دانشکده علوم و دانشکده دامپزشکی به صورت مستقیم و رشته‌های دیگر به صورت غیرمستقیم از طریق استفاده از داده‌ها باشد.

یعقوب محمدی‌فر تصریح کرد: اعتقاد دارم که ما در بسیاری از مواقع کار دانشگاهی نمی‌کنیم اما کار امروز یک کار دانشگاهی بود؛ باید با دیگر دانشگاه‌ها همکاری داشته باشیم، اهداف کلان را دنبال کنیم و‌ کارهای جزئی را به کارمندان و دانشجویان بسپاریم که اگر این نگاه را داشته باشیم، دانشگاه برای کشور مفید است در غیر این صورت ما هم جزو هزاران اداره بی‌مسؤولیت خواهیم شد که در کشور وجود دارد.

وی متذکر شد: ما نباید دانشگاه را تبدیل به اداره‌ای روزمره‌ کنیم؛ این امر برای کشور خطرناک است.

محمدی‌فر در پایان بیان کرد: خوشحالم که نقش تاریخی دانشگاه آهسته آهسته برمی‌گردد؛ امیدوارم تاثیرگذاری خود را در بحث مسؤولیت اجتماعی و ‌تعهد نسبت به جامعه اعم از بحث‌های تربیتی، ارق به کشور ایجاد کنیم. آنچه به آن افتخار می‌کنیم کشور عزیزمان ایران است و اعتقاد دارم که نیروهایی که تربیت می‌کنیم سرمایه ایران هستند و‌ آینده آن را می‌سازند.

خبرنگار: میرزایی
عکس: محمدی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست