پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۴۲۰
|
کد خبر: ۴۱۲۱
مفسّر قرآن کریم به معرفی کتابی اخلاقی، کاربردی، علمی و عرفانی پرداخت و گفت: ۹۰ درصد این کتاب قابل استفاده در منبرهاست.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۶ - ۱۸ تير ۱۳۹۹
کتاب

به گزارش بسنا و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسین انصاریان استاد اخلاق و مفسّر و مترجم قرآن کریم در هشتمین جلسه از سخنرانی خود در حرم حضرت فاطمۀ معصومه سلام‌الله‌علیها گفت: ویژگی اولی که خدای متعال در سوره مبارکه یونس علیه‌السلام برای اولیائش بیان می‌کند، ایمان است.

وی افزود: ایمان واقعیت عظیم و پر ارزشی است که اگر چراغش در قلب با کمک قرآن، روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام، کلام پاکان و خوبان روشن شود، تمام موانع بین انسان و پروردگار، بین انسان و رضایت‌الله و بین انسان و جنةالله را برطرف و جاده‌ای پاک و صاف برای انسان ایجاد می‌کند تا به قول قدیمی‌ها با خیال راحت و به قول قرآن با آرامش این راه را به طرف خدا، رضایت و بهشت او سلوک ‌کند.

این مفسّر قرآن کریم ایمان واقعی را دفع کنندۀ شیاطین جنّی و انسی دانست و گفت: ایمان واقعی به انسان کمک می‌کند و به او قدرت می‌دهد تا وارد گناه نشود. شیاطین، گناهان به ویژه گناهان کبیره بین انسان و خدا، رضا و جنت او مانع می‌شوند.

«بنده در ایام طلبگی کتابی خریدم، ابتدا این کتاب را نمی‌شناختم، بزرگواری که اهل دل بود آن را به من معرفی کرد، یک جلد چاپ قدیمی و بزرگ و ضخیم، که خوشبختانه یکی از دوستانم این کتاب را در سه جلد عالی و با تحقیق چاپ کرده است. جاهایی از این کتاب ممکن است قابل نقد باشد، اما مجموعاً کتابی کاربردی، اخلاقی، دینی، عملی و عرفانی است. 90 درصد این کتاب قابل استفاده در منبرهاست؛ اسم این کتاب «بحر المعارف» است که نویسندۀ آن عالم بزرگ شیعه، ملا عبدالصمد همدانی است.»

وی با بیان مطلب فوق گفت: غیر از قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، بقیه کتاب‌ها هرچه که باشد و نوشتۀ هرکه باشد، قالب نظر است. ما مثل برخی خشک و متعصب نیستیم که 6 کتاب را انتخاب کنیم که اگر این کتاب‌ها را با قرآن و مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام ارزیابی کنیم، مطالب باطل کم ندارد. آنان اسم این کتاب‌ها را در عین حال که مطالب باطل و خلاف مدرسۀ قرآن و مدرسۀ اهل‌بیت دارد، «صحاح ستّه» گذاشتند؛ یعنی 6 کتابی که از خط اول تا آخرش صحیح است؛ در حالی که این‌طور نیست و این داوری و قضاوت خلاف و نادرست است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و هنر