پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۹۷۱۶
|
کد خبر: ۴۱۴۷
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد:

سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه کاهش یافت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد: سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه کاهش یافت.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۲۴ تير ۱۳۹۹
به گزارش بسنا و به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دیدار با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ضمن تشکر از مشارکت و حضور مستمر شهریاری در جلسات شورا‌ها و کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نقشه راهی در مسیر مجلس یازدهم قرار دادند و تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلس نیز باید با توجه به فراز‌های فرمایشات ایشان باشد.

وی با تأکید بر یک صدا بودن و نیاز به همدلی در کشور خاطرنشان کرد: بحث‌های حاشیه‌ای و تضاد‌های کور، خستگی اجتماعی به وجود می‌آورد و در فضای داخلی و بین‌المللی اثر تخریب کننده دارد.

عاملی با تأکید بر اینکه وجود مقام معظم رهبری، همیشه ظرفیت‌ساز برای کشور و تأمین کننده حرکت رو به جلو برای استقرار جامعه اسلامی بوده است، افزود: اگر با دید تاریخی نگاه کنیم در واقع ما وارث تلاش‌ها و مرارت‌های انبیاء الهی و ائمه معصومین «علیهم‌السلام» هستیم که در واقع چقدر تلاش شده تا گوهر قرآن و اسلام به عنوان یک دین جامع و کامل به دستمان برسد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسیر همکاری و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس روشن است، خاطرنشان کرد: حوزه‌های کاری مشترک بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس گسترده است.

عاملی تصریح کرد: در امور کلان مرتبط با فرهنگ و علم و فناوری مرتبط با قوای سه گانه و همچنین سیاست‌های کلان مرتبط با جامعه، شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاستگذاری می‌کند که مصوبات شورای عالی حکم قانون را داشته و لازم‌الاجراست، اما موارد مربوط به مقررات و قوانین مردم نیازمند به قانون مجلس شورای اسلامی هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: متأسفانه قانون جمعیت و تعالی خانواده تقریباً ۹ سال است که در مجلس مطرح شده و به نتیجه نرسیده است

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع جمعیت ارزشمند است، ولی به قانون نیاز دارد، افزود: ایشان در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نیز در این خصوص تأکید و گله داشتند، اما متأسفانه قانون جمعیت و تعالی خانواده تقریباً ۹ سال است که در مجلس مطرح شده و به نتیجه نرسیده است.

عاملی افزود: کمیته‌های تلفیق بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون‌های مجلس به منظور هماهنگی، همکاری و یک صدایی در اجرای مصوبات شورای عالی و در امتداد آن تدبیر قوانین جدید تشکیل شود.

وی بر ضرورت ایجاد یک سازوکار بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و افزود: اصل این سازوکار با عضویت رؤسای کمیسیون آموزش، بهداشت و فرهنگی مجلس در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورا‌ها و کمیسیون‌های تخصصی شورا تعریف شده است، اما از آن طرف مجلس؛ سازوکاری برای حضور نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: کمیته‌های تلفیق بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون‌های مجلس به منظور هماهنگی، همکاری و یک صدایی در اجرای مصوبات شورای عالی و در امتداد آن تدبیر قوانین جدید تشکیل شود.

عاملی ۴ مسئله سهمیه‌های کنکور، کنکور، جمعیت و خانواده و اقتصاد دانش‌بنیان را از مسائل اصلی مشترک بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در سال جاری عنوان کرد.

وی با اشاره به موضوع سهمیه‌های کنکور خاطرنشان کرد: لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین سهمیه با عنوان «لایحه توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی» از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت که در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ مورد به ۳ مورد کاهش یافته است. دولت این لایحه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده است که طبیعتاً دبیرخانه نقش هماهنگ کننده بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی را ایفاء خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تجربه‌های مختلفی برای کنکور در دنیا وجود دارد، افزود: کنکور به عنوان آزمونی که در ۴ ساعت سرنوشت دانش‌آموز همراه با اضطراب، نگرانی و فشار عصبی تعیین می‌شود، روش دقیقی نیست. برگزاری این نحوه امتحان عمومی در اکثر کشور‌های جهان متداول نیست.

وی تصریح کرد: به عنوان اولین اقدام در ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها، کنکور کارشناسی ارشد و دکتری باید حذف شود و اختیار آزمون وپذیرش دانشجو در این مقاطع به دانشگاه‌ها داده شود.

 عاملی با اشاره به موضوع جمعیت و خانواده گفت: در اولویت الف، ب، ج و راهبرد کلان سند نقشه جامع علمی کشور بحث بهداشت و درمان تأکید شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: رفع آزار مردم، گره گشایی از مسیر زندگی مردم، رفع استیلای کار اداری در مسیر زندگی روزمره مردم، شفافیت امور اقتصادی و... از مصادیق کار توحیدی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تأکید کرد و افزود: در تدوین اسناد اصول و ارزش‌ها لحاظ می‌شود، اما در محتوای سند این اصول و ارزش‌ها تبدیل به برنامه اقدام نشده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه توحید باید به مقوله‌های عملی تبدیل شود، اظهار داشت: رفع آزار مردم، گره گشایی از مسیر زندگی مردم، رفع استیلای کار اداری در مسیر زندگی روزمره مردم، شفافیت امور اقتصادی و... از مصادیق کار توحیدی است.

وی تصریح کرد: ارزش‌های اسلامی و فرهنگ، موضوعاتی جدا و به صورت بخشی نیست که از اقتصاد و سیاست شوند به عنوان مثال بهداشت و درمان از فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تأثیر می‌گیرد.

عاملی: بیشترین برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال، در دوران ریاست مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است و در واقع ایشان علم و فناوری و فرهنگ را مهم‌ترین پشتوانه پیشرفت و تعالی جامعه ایرانی می‌دانند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه طب سنتی در سند نقشه جامع علمی کشور طرح شده است، گفت: رشته‌های ترکیبی بین پزشکی مدرن و سنتی ظرفیتی خاص و از جمله موضوعات مشترک برای همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون بهداشت مجلس است.

عاملی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدبیر امام «ره» و مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» است، تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی یک بدنه به هم پیوسته هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بیشترین برگزاری جلسات این شورا در سال، در دوران ریاست مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است، گفت: در واقع ایشان علم و فناوری و فرهنگ را مهم‌ترین پشتوانه پیشرفت و تعالی جامعه ایرانی می‌دانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
اینهمه حرف زده شد نفهمیدیم بالاخره حذف شد و امسال اعمال میشه یا صحبت از همون لایحه پارسال ه که به مجلس رفته و هنوز مجلس محترم کاری نکرده؟؟؟؟
کمی فکر
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
مشکلات کشور ما دراین ده سال به خاطر بازنشسته شدن مسئولان
باسوادی بود که اوایل انقلاب بدونه هیچ سهمیه ای درس خوانده بودند و متاسفانه طی این چندسال کسانی وارد مسئولیت شدن که استعداد آن را نداشتن و دیدگاه کافی برای کارشناسی نداشتن استعدادودیدگاه کارشناسی با سهمیه نمیتواند پیدا کند لطفا هرچه سریعتر برای رشدوپیشرفت کشورپیگیری نمایید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
بجزسهمیه ی مناطق بقیه ی سهمیه هاحذف شودوسلام
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
سلام دوستان عزیز لطفاً جواب بدین خواهشا بگین این حذف سهمیه ها برای کنکور 99هست؟
یا برای کنکور های بعدی ؟
H.mhmodi
-
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
باید کل سهمیه ها رو از بین ببرن
طرف هنوز نمیتونه چپ و راستشو تشخیص بده رفته رو صندلی دانشگاه شهید بهشتی نشسته*
کنکوری
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
جناب آقای عاملی مشکل عمده در برگزاری کنکور سراسری هست نه ارشد و دکتری،
در کنکور سراسری سرنوشت و آینده یک انسان در ۴ ساعت پراسترس و غیر استاندارد و فقط بر مبنای محفوظات تعیین میگردد.
چرا قانون حدف کنکور اجرا نمیشود؟
جزء اینکه مافیای کنکور نمیگدارند این قانون اجرا شود.
شقایق
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
سلام ..
حلا حذف شد یا قرار حذف بشه ....ب امسال ما میخوره یا ن ....ممنون
ناشناس
United Arab Emirates
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
ممکنه .واقعا .
علیرضا نیکرو
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
سهمیه های کنکور باید کلا حذف گردد
کنکورها تا سال ۱۴۰۵ در ایران حذف گردد
الوندی هستم
Romania
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
کنکور امسال رو شامل میشه ؟ یا نه
M
Canada
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
مرسی ک سهمیه ها حذف شد
اون همه سهمیه الکی...هّه
پس سهمیه من کجاست ک پدرم کارگره!!
پس سهمیه من کجاست که صد برابر دوستم درس ميخونم.صد برابر دوستم سختی و نداری ميکشم

ولی اون در بهترین وضع مالی و روحی با سهميه پزکي ميخونه و من در سخت ترین شرایط با هزار با بر تلاش باید سرم و پایین بندازم و این واقعیت تلخ رو قبول کنم ک من لایق رتبه ی دو رقمی بودم ولی چهار رقمی شد!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
ترا به خدا این سهمه ها را حذف کنید بچه هامون دیگه دارن دیونه میشن این همه زحمت میکشن او نوقت یکی دیگه الکی با سهمیه جای اونارامیگیره کسانی که سهمیه دارن پول بهشون بدیت امکانات نه حق بچه های مارا که دارن کرو میشن خدارا در نظر داشته باشید او دنیا باید جواب گو باشید یا خدا ماهم خدایی داریم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
وقتی ی لایحه به این مهمی و سرنوشت ساز برای جوانا به هیئت دولت میره چرا هنوز راجبش هیچ خبری نشده لطفا پیگیری کنید

ترم جاری تمدید می‌شود/ برگزاری همزمان امتحانات پایان‌ترم ورودی‌های جدید و قدیم دانشگاه/ امتحان پایان‌ترم ۲۵درصد از کل نمره پایانی است/ برگزاری آزمون جامع دکتری در بهمن‌ماه/ کلاس‌های عملی برگزار نمی‌شود/ سقف دروس معرفی به استاد فعلا ۲ درس؛ ولی احتمال افزایش وجود دارد/ سیستم پیشخوان تسویه‌حساب و فارغ‌التحصیلی در حال راه‌اندازی است

آموزش و پژوهش

ترم جاری تمدید می‌شود/ برگزاری همزمان امتحانات پایان‌ترم ورودی‌های جدید و قدیم دانشگاه/ امتحان پایان‌ترم ۲۵درصد از کل نمره پایانی است/ برگزاری آزمون جامع دکتری در بهمن‌ماه/ کلاس‌های عملی برگزار نمی‌شود/ سقف دروس معرفی به استاد فعلا ۲ درس؛ ولی احتمال افزایش وجود دارد/ سیستم پیشخوان تسویه‌حساب و فارغ‌التحصیلی در حال راه‌اندازی است