پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۷۵
|
کد خبر: ۴۲۴۳
یکی از چالش‌های ردگیری آلودگی‌های پلاستیکی در اقیانوس ناآشنایی با شیوه تبدیل آن‌ها به قطعات ریزتر است. شناسایی سخت پوستی که پلاستیک را به نانوپلاستیک مبدل می‌کند به حل این چالش کمک می‌کند.
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

سخت پوستی که پلاستیک را به نانو پلاستیک تبدیل می‌کند

به گزارش بسنا و به نقل از نیواطلس، پلاستیک‌های رهاشده در دریاها به علت برخورد با امواج و جریان‌های دریایی و نیز نور به تدریج خرد و قطعه قطعه می‌شوند. در همین حال دستگاه گوارش برخی آبزیان و از جمله سخت پوستان کوچک نیز می‌تواند قطعات ریز پلاستیکی را به ذرات نانو پلاستیکی مبدل کند. نکته جالب این است که کل این فرایند چهار روز به طول می‌انجامد.

امواج آب و اشعه ماورا بنفش می‌توانند قطعات پلاستیکی را به ابعادی کوچک‌تر از ۵ میلی متر مبدل کنند. اما پژوهشگران ایرلندی در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که دستگاه گوارش سخت پوستی به نام Gammarus duebeni می‌تواند حتی پلاستیک‌های دو سانتیمتری را به قطعات بسیار ریز در ابعاد نانو مبدل کند.

بررسی بدن این جاندار در آزمایشگاه و در زیر نور فلورسنت نشان داد که آنها ۶۶ درصد از قطعات پلاستیکی بلعیده شده را به ابعاد نانو در می‌آورند و هر یک از این تکه پلاستیک‌ها در نهایت کمتر از یک میکرومتر طول دارند.

محققان می‌گویند این کشف علمی زمینه را برای یافتن روش‌هایی جدید به منظور مقابله با آلودگی دریاها و نیز افزایش تلفات آبزیان و برخی پرندگان به علت بلعیدن قطعات پلاستیکی فراهم می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
علم و فناوری

برگزاری حضوری کلاس‌های عملی به تاخیر افتاد/ دفاع از رساله یا پایان‌نامه تا پایان آبان ۱۳۹۹ در قالب نیمسال ۹۸۲ امکان‌پذیر است/ امکان شرکت مشروط در امتحان جامع فراهم شد/ ۲۹شهریور؛ شروع نیمسال ۹۹۱/ دانشجویان دانشگاه بوعلی‌سینا برای ترم تابستانی چه کنند؟!/ تکلیف امتحانات برگزارنشده ترم ۹۸۲ چیست؟!  (۳ نظر)