پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۰۴۲
|
کد خبر: ۴۲۴۶
تحقیق پژوهشگران کره‌ای نشان داده آنزیمی فعال در سطح سلولی، می‌تواند به تولید دارو‌هایی برای افزایش عمر انسان کمک کند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۵ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
کشف آنزیمی که طول عمر انسان را افزایش می‌دهد

به گزارش بسنا و به نقل از نیواطلس، تحقیق جدید پژوهشگران انستیتو KAIST در کره جنوبی چشم اندازی نوین به  گذرگاه انرژی سلولی فراهم می کند که به عمر طولانی تر مرتبط هستند.

این تحقیق که روی سلول های انسانی و کرم های گرد (roundworm) انجام شده، نویدبخش توسعه روش های درمانی ضد پیری است که می توانند با فعال کردن گذرگاه های مذکور عمر افراد را طولانی تر کنند.

به گفته این محققان AMPK نوعی آنزیم است که به عنوان سوییچ اصلی متابولیک بدن عمل می کند. این آنزیم در حقیقت یک پروتئین جادویی توصیف شده که تاثیرات سودمندی بر سلامتی دارد و می تواند به بهبود سلامت قلب یا افزایش طول عمر منجر شود. AMPK در واکنش به سطح اندک انرژی سلولی و بیشتر اوقات هنگام ورزش کردن یا دوره های کاهش مصرف کالری فعال می شود.

پژوهش های متعددی  نیز نشان دادند این آنزیم در مدل های حیوانی به افزایش قابل توجه طول عمر منجر می شود. درهمین راستا تحقیق پژوهشگران انستیتوKAIST  روی گذرگاه های انرژی سلولی بر نوع خاصی کرم های گرد به نام C.elegans برای بررسی ها درباره طول عمر متمرکز بود. محققان طی این پژوهش متوجه شدند آنزیمی به نام VRK-1 در کنار AMPK فرایندهای انرژی سلولی را تنظیم می کند.

افزایش فعالیتVRK-1 در کرم های گرد به تحریک فعالیتAMPK و در نتیجه افزایش عمر ارگانیسم  منجر می شد. انجام آزمایش روی سلول های آزمایشگاهی نیز  تایید کرد مکانیسم VRK-1 وAMPK در سلول های انسان نیز اتفاق می افتد. بنابراین می توان با کمک این آنزیم ها طول عمر انسان را نیز افزایش داد.

سونگ جا وی لی محقق ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق ما پتانسیل استفاده از VRK-1 به عنوان عامل نظارتی در افزایش طول عمر انسان را نشان می دهد. همچنین با توجه به این امر شاید بتوان داروهایی برای افزایش عمر انسان نیز توسعه داد که فعالیت VRK-1 را دگرگون می کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
علم و فناوری