پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۷۵۰
|
کد خبر: ۴۶۴۲
پژوهشگران دانشگاه بوعلی‌سینا دریافتند؛

استفاده زیاد از موبایل باعث "سندرم گردن پیامکی" می‌شود

پژوهشگران گروه آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی دانشگاه بوعلی‌سینا دریافتند که استفاده زیاد از موبایل باعث "سندرم گردن پیامکی" می‌شود.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۲۴ آذر ۱۳۹۹

به گزارش خبرنگار بسنا، امروزه کاربردهای متنوع تلفن همراه، باعث شده که این دستگاه در هر لحظه از زندگی افراد حضور داشته باشد. برای استفاده از تلفن همراه، بدن از وضعیت طبیعی خود خارج می‌شود و این تغییر وضعیت، خطر بروز ناهنجاری‌های اسکلتی و عضلانی را به همراه دارد. 

یکی از اختلالاتی که به دنبال خم‌کردن گردن برای استفاده از تلفن همراه ایجاد می‌شود؛ «سندرم گردن پیامکی» است. با خم‌شدن سر به سمت جلو، وزن آن بر روی گردن افزایش می‌یابد.

دکتر علی یلفانی استادتمام و عضو هیات علمی و حسین احمدی و بهنام غلامی بروجنی دانش‌آموختگان دکتری گروه آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی دانشگاه بوعلی‌سینا در یک مطالعه مروری به بررسی سیستماتیک اختلالات مرتبط با سندرم گردن پیامکی پرداختند.

این مطالعه مروری با جستجوی جامع مقالات منتشر شده در بانک‌های اطلاعاتی PubMed، Science Direct و Google Scholar طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ انجام شد و در نهایت ۱۰ مقاله مورد بررسی قرار گرفت. 

از میان مقاله‌های بررسی‌شده، پنج مقاله به صورت پرسش‌نامه‌ای و مقطعی، سه مقاله مروری و دو مقاله نیمه تجربی بودند.

مطالعات بررسی‌شده تایید کرد که مدت زمان استفاده از تلفن همراه، وب‌گردی و تعداد پیامک دادن با آن در طول روز می‌تواند عاملی برای اختلالات اسکلتی-عضلانی باشد. همچنین استفاده مداوم از این دستگاه می‌تواند موجب وضعیت سر به جلو، شانه گرد و همچنین دردهای مزمن در گردن، شانه‌ها، دست‌ها و انگشتان شود. 

در این مقالات برای درمان سندرم گردن پیامکی، تکنیک‌های کاربردی و ساده‌ای ذکر شده است؛ بدین صورت که بعد از هر ۳۰ تا ۴۰ دقیقه استفاده از تلفن همراه، عضلات گردن خود را با برخی از تمرینات کوتاه گرم کنید و حداقل ۱۰ بار این کار را تکرار کنید. (چرخش سر، تغییر جهت یا وضعیت)

همچنین کشش عضلات گردن، مانند بالابرنده کتف و عضلات قسمت قدانی گردن ۱۰ تا ۳۰ ثانیه؛ به علاوه انجام چین‌تاک (نوعی تمرین گردن) و نزدیک کردن کتف‌ها، ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نگه‌داشتن، به تقویت و ثبات عضلات گردن کمک می‌کند و بر این اساس باید کمتر پیام دهید و بیشتر صحبت کنید. 

با توجه به گسترش استفاده از تلفن همراه توصیه شده است که متخصصان بهداشت حرفه‌ای، فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارگونومی و علوم ورزشی با توصیه به مراجعه‌کنندگان خود و همچنین رسانه‌های جمعی با آموزش اصول صحیح و پاسخ مناسب در هنگام استفاده از تلفن همراه، آگاهی عموم افراد جامعه را بیشتر کنند.

نتایج این پژوهش، تابستان سال ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی پژوهشی در دوماهنامه فیض وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کاشان منتشر شده است.


خبرنگار: مولوی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
علم و فناوری