پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۶۰۲
|
کد خبر: ۴۹۴۵
با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و همزمان با سالروز تولد شیخ بهایی؛

سوم اردیبهشت به عنوان روز معمار در تقویم رسمی ایران ثبت شد/ تصویب سند معماری

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: روز سوم اردیبهشت که سالروز تولد شیخ بهایی است به روز معمار نامگذاری شده که به تقویم رسمی کشور اضافه شده است.
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰

به گزارش بسنا، سعیدرضا عاملی با یادآوری اقدامات انجام شده برای توجه و اعتلای بیشتر به حوزه معماری اسلامی و ایرانی از تصویب روز معمار در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: این روز در تقویم سال ۱۴۰۰ وارد شده است و در واقع روز سوم اردیبهشت که سالروز تولد شیخ بهایی است به روز معمار اختصاص پیدا کرده است.

وی همچنین درباره بررسی جایزه معماری عصر انقلاب اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: این موضوع در شورای هنر دبیرخانه این شورا مطرح شد و بحث این بود جایزه‌ای در نظر گرفته شود که صاحب اصلی این جامعه یعنی معماران از آن رضایت داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی دارای جایگاه ویژه‌ای است، گفت: حوزه معماری بسیار مهم است چرا که ما تقریباً با معماری زندگی می‌کنیم، معماری موجود زنده است که فرهنگ دارد و به محتوای زندگی می‌پردازد، از همین رو موضوعی برآمده از زندگی و برای آن است.

عاملی ادامه داد: معماری امری است که حکایت از حیات در گذشته و حال می‌کند و در عین حال یک حکایت‌گر از زنده بودن است، یکی از منابع تغذیه فرهنگ و فرهنگی شدن مردم، معماری است؛ از خانه تا بازار و مدرسه و حتی مبلمان شهری و به طور کلی هر جایی که وارد می‌شویم معماری را می‌بینیم، البته معماری مجازی نیز در کنار حوزه‌های دیگر اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی با یادآوری این که در حوزه فضای مجازی هم معماری وجود دارد، تصریح کرد: این حوزه کمتر مورد توجه قرار گرفت، شاید به این دلیل است که طراحی فرهنگی، هنری و تمدنی در آن محیط سخت است. در آنجا ما با اتفاقاتی سروکار داریم که اگر فردی دانایی تمدنی و معماری داشته باشد، باید به آن اهمیت دهد.

وی تاکید کرد: تمدن در همه ابعاد آن از جمله حوزه‌های مرتبط با معماری و زیبایی‌شناسی ساختنی است و اندیشه بلند و نگاه هنرمند، خالق زیبایی‌ها برخوردار از انسجام و در عین حال خلق کننده ارزش‌ها مرتبط با کیفیت زندگی است. اگر امروز به هم ریختگی در معماری دیده می‌شود، منعکس کننده تغییرات فکری و اجتماعی است. شاید قبل از بحث از معماری فاخر و تمدن ساز مرتبط با دوره انقلاب اسلامی، مناسب است از حوزه آموزش و تعالیم معماری سخن گفته شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اساسنامه جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی افزود: ین اساسنامه در دوره زمانی کوتاهی باید نهایی شود و در این جایزه لازم است به تمام رشته‌های تخصصی حوزه معماری توجه شود.

عاملی همچنین از تصویب سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی - اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: این مصوبه مراحل نهایی خود را برای ابلاغ طی می‌کند.

وی با تأکید بر مهم بودن سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی - اسلامی و نظام معماری، ادامه داد: اقدامات دولت در این حوزه به عنوان کارگزار و مقررات‌گذار اهمیت دارد چرا که مقررات‌گذاری می‌تواند در برابر بی‌قاعدگی‌ها پادزهر باشد، وقتی جامعه دچار بی‌مقرراتی باشد قاعده می‌تواند به آن کمک و نظم ایجاد کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: مشکل در حوزه معماری مربوط به یک دوره طولانی است و اگر به نهاد‌هایی که باید ایجاد شود توجه کنیم اقدامات خوبی انجام شده و لازم است اقدامات جدی‌تری در حوزه آموزش و رسانه‌ای و هم در قلمرو مقررات‌گذاری‌ها صورت گیرد.

عاملی تصریح کرد: ساختمان‌های مهم و پر تکرار مثل ساختمان ایستگاه‌های قطار شهری، بانک‌ها، ساختمان‌های اداری و همچنین مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانست نشان از موجودیت هویتی ایران انقلاب اسلامی باشد که متأسفانه در آن کوتاهی شده است، اما فرصت نگاه رهبری به این موضوع بسیار شاخص است و اگر به دیدگاه‌های مقام معظم رهبری توجه کنید متوجه می‌شوید که ایشان دیدگاه فرهنگی و منسجمی در این حوزه دارند.

وی یادآور شد: جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی می‌تواند نظام رتبه‌بندی و احترام و اکرام در حوزه معماری را به وجود آورد.

تصویب سند معماری

در ادامه، محمدحسین ایمانی خوشخو دبیر شورای هنر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که این شورا به حوزه معماری توجه داشته است، خاطرنشان کرد: سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی - اسلامی در کمیسیون هنر و معماری تدوین و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و در این سند به تأسیس نظام معماری تأکید شده است.

وی افزود: شورای عالی معماری و شهرسازی نکاتی برای اصلاح این سند داشتند که در جلسه اخیر شورای هنر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر شورای هنر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که وجه هنر و معماری باید در راستای فعالیت‌های هنری بیشتر مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: در شورای هنر که به همت دبیر این شورا بعد از تقریباً ۱۵ سال دوباره احیا شد، بحث جایگاه هنری معماری در کشور و این که در کدام سازمان این موضوع دیده شود مورد توجه قرار گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست