پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۹۸۰
|
کد خبر: ۵۱۲۳
مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم از پیگیری چندین پرونده تخلف موسسات فروش پایان‌نامه و مدارک تقلبی در دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش بسنا و به نقل از وزارت علوم، فریدون جعفری درباره تازه ترین اقدامات وزارت علوم برای بررسی و استخراج نتایج مدارکی که سال ۹۸ از ۲۵ موسسه متخلف تهیه و فروش پایان نامه به دست آمده است، اظهار داشت: پایان‌نامه‌های تقلبی یا به عبارتی اجرای دقیق قانون مقابله با تقلب در آثار پژوهشی و آیین نامه های اجرایی، موضوع کلانی است که بخش های مختلف وزارتخانه را درگیر می کند؛ چرا که به صورت یک مجموعه باید وارد مقابله با تقلب شوند.

وی در گفتگو با ایرنا افزود: برای پی بردن به صحت گزارش یک تقلب، موضوع به کمیته های اخلاق در پژوهش دانشگاه ها یا ستاد مرکزی وزارت علوم برای بررسی فنی و کارشناسانه، ارسال می شود. در نهایت با نظر این کمیته است که تقلب به اثبات می رسد؛ چرا که نظر آنها به علت فنی و تخصصی بودن، فصل الخطاب است. بعد از این مرحله اگر نیاز باشد اقدام قانونی و حقوقی صورت می گیرد و معاونت حقوقی دانشگاه وارد عمل شود و اقدام قضایی انجام می دهد.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم با بیان اینکه بخشی از این بررسی ها به هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری یا انتظامی یا کمیته‌های انضباطی دانشجویی ارسال می‌شود، گفت: اگر عضو هیأت علمی تخلف پژوهشی کرده است در هیأت‌های انتظامی، مورد رسیدگی عادلانه قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، اگر پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری نوشته و دفاع شده باشد، ابطال مدرک باید از سوی سازمان امور دانشجویان انجام شود البته این امر منوط به رسیدگی عادلانه و تایید تقلبی بودن پایان‌‌نامه یا رساله است و مزایای ناشی از این مدرک هم باید ابطال شود.

دکتر جعفری با بیان اینکه سال ۹۸ از موسسه‌های تهیه و فروش پایان نامه بیش از ۳۰ هزار مدرک خام به دست آمد، خاطرنشان کرد: در شناسایی موسسات یاد شده، به قراردادهای موسسه متخلف با دانشجو برای نوشتن مقاله، تهیه پاورپوینت پایان‌نامه، برطرف کردن ایرادات پایان نامه با دریافت هزینه جداگانه دست یافتیم. در بررسی های کارشناسانه باید تک تک این ۳۰ هزار مدرک خام بر اساس کد ملی دانشجو و دانشگاه محل تحصیل بررسی شود تا مشخص شود به استناد این پایان نامه های تقلبی مدرک تحصیلی دریافت شده است یا نه.

وی ادامه داد: معاونت حقوقی وزارت علوم در حال پیگیری چندین پرونده در دادسرای فرهنگ و رسانه است، از سوی دیگر کارشناسانی برای بررسی این مدارک خام و استخراج نتایج تعیین شده‌اند؛ البته بررسی این تعداد مدرک خام از نظر زمانی به طول می انجامد.

وی با بیان اینکه برخی از پایان نامه ها شناسایی شده اند، ابراز کرد: با برخی از دانشگاه‌ها که قالباً غیردولتی هستند مکاتباتی صورت گرفته و بر آن اساس، برخورد هم باید صورت بگیرد. اما به علت پیگیری این مدارک در دادسرای فرهنگ و رسانه امکان رسانه‌ای شدن وجود ندارد.

جعفری به استان‌هایی که مدارک تقلبی علمی از آنها به دست آمده است اشاره کرد و گفت: علاوه بر تهران، در استان های خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی داده های خام زیادی از تخلفات علمی به دست آمده است.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم بیشترین میزان مدارک شناسایی شده در ۲۵ موسسه متخلف تهیه فروش و پایان نامه را اعلام کرد و افزود: تقلب در تهیه پایان‌نامه و رساله، تهیه مقالات و در رتبه‌های بعدی سایر مکتوبات علمی که در دانشگاه‌ها برای ترفیع و ارتقا مورد استناد قرار می گیرند، بیشترین داده های خام را به خود اختصاص داده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست