پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۹۹
|
کد خبر: ۵۲۸۱
رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران:

واکسن علیه تمام جهش‌های ویروس کرونا موثر است

رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: براساس آخرین بیانیه سازمان بهداشت جهانی که چند روز قبل صادر شده، واکسن کرونا علیه تمام سویه‌های در گردش این ویروس در دنیا، به خصوص نوع دلتا (هندی) موثر است.
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۵ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
به گزاش بسنا و به نقل از ایرنا، دکتر سید محمد جزایری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران روز جمعه سویه شایع در اغلب کشور‌ها را دلتا اعلام کرد و افزود: نوع دلتا در کل دنیا از جمله ایران گسترش پیدا کرده و این نگرانی را به وجود آورده که این سویه در مقابل واکسن، از بین می‌رود. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد واکسن در مقابل این سویه هم موثر است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افراد پس از دریافت واکسن کرونا، بیمار هم می‌شوند یا نه؟ گفت: این موضوع امکان دارد و افراد می‌توانند با زدن واکسن هم به بیماری مبتلا شوند.

جزایری خاطرنشان کرد: این مطلب یک شایعه در فضای مجازی نیست و افراد با زدن واکسن کرونا هم باید مراقب خود باشند، اما این موضوع نباید در آن‌ها ایجاد نگرانی کند.

وی تاکید کرد: اساسا این تصور اشتباه است که واکسن همه چیز برای مقابله با بیماری کرونا است. واکسن قرار نیست از ابتلا به بیماری جلوگیری کند، بلکه واکسن دو اثر دارد که اول جلوگیری از بروز بیماری شدید و دیگری هم جلوگیری از مرگ و میر ناشی از کرونا است.

جزایری افزود: واکسن کرونا تاکنون در این ۲ مورد موفق بوده است؛ به عبارتی با کاهش ابتلا نوع شدید و مرگ و میر را در افراد واکسینه شده مواجه هستیم، اما افراد واکسینه شده می‌توانند مجددا دچار بیماری شوند و حتی کارشان به بستری هم کشیده شود، اما اگر فاقد بیماری زمینه‌ای باشند ان شاءالله ترخیص می‌شوند.

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران اظهار داشت: مردم تصور نکنند با زدن واکسن به بیماری مبتلا نمی‌شوند و واکسن تنها راه علاج این بیماری نیست.

وی تصریح کرد: مردم در کنار تزریق واکسن همچنان باید توصیه‌های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‌ها را رعایت کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و هنر