پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۹۴
|
کد خبر: ۵۷۵۵
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی، دکتر محمدجواد هراتی را به عنوان قائم مقام وزیر در امور علوم انسانی و رئیس مرکز همکاری و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی و علوم انسانی کشور منصوب کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۱۱ دی ۱۴۰۰

دکتر محمدجواد هراتی به عنوان قائم مقام وزیر در امور علوم انسانی و رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش علوم قرآنی و علوم‌ انسانی کشور منصوب شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر زلفی‌گل در این حکم انتصاب خطاب به دکتر هراتی آورده است؛ نظر به مراتب تعهد تخصص و تجارب ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به عنوان قائم مقام وزیر در علوم امور علوم‌انسانی و «رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش علوم قرآنی و علوم‌انسانی کشور» منصوب می شوید.

به دلیل اهمیت جایگاه علوم‌انسانی و به منظور تحقق بخشیدن به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌گذاری در زیر نظام علوم انسانی به آن مرکز تنفیذ می‌گردد. انتظار می‌رود با استفاده از ظرفیت‌های موجود در وزارت عتف اهداف ذیل در آن مرکز تحقق یابد.

_ انجام شایسته امور مرتبط با حوزه هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور.
_ اتمام ویژه به سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در راستای تحول در سرفصل‌ها علوم‌انسانی و آمایش رشته‌های مرتبط با هماهنگی معاونت‌های ذیربط وزارت عتف و شورای عالی انقلاب فرهنگی
_ توسعه رشته‌های بومی در حوزه علوم‌انسانی.
_ نظارت، ارزیابی و آمایش موسسات آموزشی و پژوهشی علوم‌انسانی به منظور هماهنگی این موسسات در جهت ارتقای جایگاه علوم انسانی با همکاری مراکز مرتبط در وزارت علوم.
_ کمک به توسعه پژوهش‌های کاربردی ساماندهی و توسعه نشریات قطب‌های علمی و پسا دکترا در حوزه علوم‌انسانی.
_ تلاش در جهت تحقق مرجعیت و دیپلماسی علمی در علوم انسانی.
_ سیاست‌گذاری برای پیشرفت در عرصه فناوری‌های نرم بر پایه علوم انسانی.
_ ببرسی اثر سنجی و اثربخشی علوم انسانی در جامعه.
_ احصاء شاخص‌های کیفی جهت ارزیابی بروندادهای علمی در علوم انسانی.
_ تتاش در جهت توسعه تحقیقات بین‌رشته‌ای چند رشته‌های گروهی و تیمی در علوم انسانی.
_ ارائه راهکارهای پژوهش محور و دانش‌بنیان جهت توزیع متوازن استعدادها در رشته‌های علوم انسانی.
_ارائه راهکارها و راهبردهای علمی برای همگرایی علوم‌انسانی با سایر زیر نظام های علمی آموزشی و پژوهشی
_ارتباط سازنده تعاملی و تکاملی هم افزا با انجمن‌های علمی علوم انسانی.
توفیق روزافزون جنابعالی را در نیل به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از خداوند متعال خواستارم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه‌ای جداگانه از خدمات و تلاش‌های دکتر حمیدرضا میرعظیمی رییس سابق مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش علوم قرآنی و علوم‌انسانی کشور در مدت تصدی این مسئولیت قدردانی کرد.

دکتر محمدجواد هراتی دانش‌آموخته معارف اسلامی و عضو هیات علمی با مرتبه استادی است، که پیش از این، ریاست پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی را برعهده داشته است. از دیگر سوابق او سرپرستی پژوهشکده علم و دین، معاونت دانشکده علوم انسانی، مدیریت گروه معارف اسلامی و نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هیات نظارت بر تشکل‌های اسلامی در دانشگاه بوعلی‌سینا، دبیری همایش علمی در حوزه علوم انسانی، سردبیری، مدیر مسئولی و عضویت تحریریه فصلنامه‌های علمی–پژوهشی در حوزه علوم انسانی می‌باشد. عضویت درکمیته پژوهش و فناوری شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها، عضو شورای دروس معارف اسلامی دانشگاه‌های کشور، عضویت در کمیسیون تخصصی علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر اتاق فکر تحول در علوم انسانی این وزارت، از دیگر فعالیت‌های محمدجواد هراتی در حوزه علوم انسانی است.

از افتخارات علمی او می‌توان به کسب رتبه پژوهشگر برتر کشوری در سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ است و کسب رتبه پژوهشگر برتر استانی در گروه علوم انسانی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ اشاره کرد. همچنین کسب رتبه پژوهشگر برگزیده در جشنواره ملی معارف در سال ۱۳۹۱ و کسب جوایز در مسابقات قرآنی از دیگر سوابق علمی محمد جواد هراتی است. کتاب تالیفی هراتی به عنوان یکی از پرتیراژترین کتاب‌های درسی دانشگاهی در سطح کشور چندین‌بار از سوی مراجع مختلف مورد تقدیر قرار گرفته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست