پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۵۰
|
کد خبر: ۵۸۱۲
جمعی از مسوولین استان همدان، با هدف تشویق و ترویج ادبیات پایداری، از رقیه کریمی نویسنده برگزیده «جشنواره بین‌المللی ادبیات مقاوت لبنان» تجلیل کردند.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۳۰ دی ۱۴۰۰

به گزارش بسنا، آیت‌الله حبیب شعبانی موثقی نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان و جمعی از مسوولین استان، با حضور در منزل رقیه کریمی برگزیده «جشنواره بین‌المللی ادبیات مقاوت لبنان»، از این نویسنده جوان و برجسته ملی و بین‌المللی و از کارکنان دانشگاه بوعلی‌سینا، تجلیل کردند.

نماینده، ولی فقیه در استان همدان در این دیدار که به همت حوزه هنری همدان انجام پذیرفت، طرح و پرداختن به موضوع سردار سلیمانی در داستانِ ارزشی رقیه کریمی را ارزشمند دانست و گفت: اینکه یک ایرانی کتابی ارزشی با موضوع سردار سلیمانی را به زبان عربی که دومین زبان زنده دنیا است تالیف کرده و در مجامع بین‌المللی بدرخشد قابل تقدیر است.

آیت‌الله شعبانی با اشاره به اینکه مراجع عظام نیز به طلبه‌ها برای تقویت زبان خارجی جهت نشر مفاهیم ایرانی و اسلامی در مجامع مختلف تاکید دارند، تصریح کرد: برای ایجاد نفوذ فرهنگی در اقصا نقاط دنیا، باید از زبان‌های مختلف، به ویژه زبان عربی استفاده کرد.

وی معرفی و تقدیر از هنرمندان ارزشی و متعهد بومی را مهم و لازم دانسته و تصریح کرد: هنرمندان ارزشی و متعهد باید شناخته و به جامعه معرفی شوند.

رقیه کریمی، در سال جاری، در بخش «جایزه جهانی سردار شهید قاسم سلیمانی» رتبه سوم جشنواره بین‌المللی ادبیات مقاوت لبنان را کسب کرد. «جایزه جهانی شهید سلیمانی» در سه بخش شعر، داستان کوتاه و رمان است و امسال شرکت کنندگانی از ۱۳ کشور لبنان، سوریه، عراق، فلسطین، مصر، موریتانی، اردن، مراکش، ایران، لیبی، یمن، عربستان و الجزایر با ارسال آثار خود، در شهر بیروت در آن شرکت کردند.

گفتنی است، کریمی پیش از این نیز آثاری در زمینه دفاع مقدس و مقاومت نگارش و منتشر کرده، که از جمله آثار او می‌توان به مجموعه داستان کوتاه عربی با عنوان "سلیمانی و جُرحی" (سلیمانی و زخم من)، مجموعه داستان کوتاه از دفاع مقدس و جنگ تحمیلی با عنوان "أرجوک لاتَمُت"، مجموعه داستان عربی "عند الساعة التاسعة الا ربعا (ساعت یک ربع به نه) " و کتاب "پانصد صندلی خالی" اشاره کرد.

کریمی همچنین رتبه سوم جشنواره "سیده خوله" لبنان و مقام اول کشوری و دوم بین‌المللی جشنواره داستان کوتاه خاتم را در کارنامه خود دارد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و هنر