پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۳۰
|
کد خبر: ۶۹۸۶
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، از برنامه‌ریزی برای جذب ۱۰۰۰ نفر در طرح بورسیه صنعتی و تشکیل ۶۵۰ هسته حل مسئله دانشجویان مستعد برتر و ۱۰۰ هسته حل مسئله اساتید سرآمد و نخبه در سال جاری خبر داد.
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۵ - ۲۷ فروردين ۱۴۰۲

به گزارش بسنا، ناصر باقری‌مقدم، قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به طرح بورسیه دانشجویان در صنعت گفت: در سال گذشته طرح بورسیه نخبگان در صنایع بزرگ استان‌های مختلف تصویب و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مرحله اجرا رسیده است.

وی افزود: در این طرح مستعدان در مقاطع کارشناسی، به مدت حداقل دو سال، بورسیه صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان شده و با حضور ۲ روز در هفته، کارآموزی خود را سپری می‌کنند و در طول این مدت بیمه و کمک‌هزینه دریافت می‌کنند.

باقری‌مقدم در ادامه با بیان اینکه تاکنون قریب به ۱۰۰ نفر جذب بورسیه شده‌اند، افزود: در این طرح، مستعدان در صورت رضایت صنعت، می‌توانند طرح سربازی خود را در آن صنعت و یا شرکت دانش‌بنیان انجام دهند و در نهایت به استخدام مجموعه درآیند. این طرح در شروع با استقبال مناسبی روبرو شده و رتبه‌های برتر کنکور اشتیاق استفاده از این بورسیه را دارند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر است که در سال جاری، حداقل ۱۰۰۰ نفر دانشجویان مستعد از طرح بورسیه صنعتی استفاده کنند.

به گفته وی، سالانه نزدیک به سه هزار نفر از طرح جایگزین سربازی با انجام طرح پژوهشی استفاده می‌کنند و تا کنون بیش از ۲۰ هزار نفر از طرح سربازی استفاده کرده‌اند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان همچنین با اشاره به ضرورت حل مسائل استانی و ملی توسط نخبگان گفت: یکی از محور‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری مشارکت نخبگان در حل مسائل کشور است. به همین منظور در سال گذشته ۴۷۰ هسته حل مساله دانشجویان مستعد در کشور و با راهبری اساتید منتخب در حوزه‌های مختلف فنی و مهندسی و علوم انسانی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون، در طرح هسته‌های مسئله‌محور بنیاد ملی نخبگان، قریب به سه هزار نفر از دانشجویان مستعد درگیر مسائل کشور هستند و شیوه نامه حل مساله توسط اساتید نخبه نیز تدوین و ابلاغ شده است.

باقری‌مقدم همچنین از تشکیل بالغ بر ۶۵۰ هسته حل مسئله دانشجویان مستعدبرتر و ۱۰۰ هسته حل مسئله اساتید سرآمد و نخبه در کشور در سال جاری خبر داد و گفت: نزدیک به شش هزار دانشجو مستعد و پانصد نفر از اساتید برگزیده و نخبه در این هسته‌ها حضور خواهند داشت. سرآمدان علمی با بررسی سوابق علمی نخبگان، مطابق با آئین‌نامه انتخاب سرآمدان علمی شناسایی و معرفی می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست