پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۷۳۱
|
کد خبر: ۷۱۳۴
مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه بوعلی‌سینا، در گفتگو با بسنا از جزئیات ارزشیابی اساتید و مدیران گروه گفت.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۷ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

دکتر افشین افضلی مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه بوعلی‌سینا، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بسنا اظهار داشت: با توجه اهمیت ارزیابی فعالیت‌های آموزشی این واحد به صورت دوره‌ای نسبت به ارزیابی این فعالیت‌ها اقدام می‌نماید.

وی افزود: طبیعتا اگر اساتید عملکرد مناسبی داشته باشند، بسیاری از فرایند‌های آموزشی نتایج بهتری را رقم خواهند زد به همین دلیل، لازم است فعالیت‌های اساتید مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ اساتید در این ارزشیابی از جنبه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. طبق روال در آموزش عالی، یکی از مهم‌ترین عوامل در ارزشیابی اساتید، نظر دانشجویان است چرا که بیشترین ارتباط بین این دو قشر صورت می‌گیرد.

افضلی ادامه داد: طبق نظرات دانشجویان در این ارزشیابی، در مورد بعضی از اساتید به این نتیجه رسیده‌ایم که ارائه درس با استاد مربوطه موثر نخواهد بود؛ همچنین، نتایج ارزشیابی اساتید، در انتخاب استاد نمونه و ارتقای اساتید تاثیرگذار است؛ دغدغه‌ای مبنی بر نگرانی دانشجویان از دسترسی اساتید به شخص نظر دهنده وجود دارد که با قطعیت اعلام می‌شود که تنها میانگین نظرات به دست اساتید می‌رسد. همچنین طراحی این ارزیابی به صورت کاملا ناشناس صورت می‌گیرد که نقطه قوت این فرایند است، زیرا در ابن صورت یک نظرسنجی امن انجام می‌شود.

مدیر گروه نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه در ادامه تبیین کرد: این دغدغه‌ها موجب شده است که بعضی از دانشجویان این نظرسنجی را جدی نگیرند و نظرات درستی ثبت نکنند که این امر یکی از معضلات ما در این نظر سنجی است؛ خواهش بنده این است که دانشجویان روی این موضوع دقت کنند و بر مبنای واقعیت نظرات خود را ثبت کنند.

افشین افضلی اذعان کرد: می‌توان گفت ارزیابی اساتید یک تکلیف بر عهده دانشجو است؛ وقتی دانشجو در جایگاه قضاوت قرار گرفته، باید به درستی تصمیم بگیرد تا هر دو طرف از جریان پیش آمده راضی باشد.

وی اضافه کرد: همچنین در دانشگاه بوعلی‌سینا مدیران گروه‌های آموزشی نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های دانشگاه ارزیابی می‌شوند؛ بسیاری از اتفاقات در سطح گروه نتیجه تصمیم‌گیری مدیران گروه‌ها است. ارزشیابی مدیران گروه‌ها، در تمدید دوره مدیریت آن‌ها تاثیر گذار است؛ لازم به ذکر است عدم انجام این ارزشیابی موجب تاخیر در انتخاب واحد ترم بعد دانشجویان نیز خواهد شد.

افضلی عنوان کرد: در این ارزشیابی مواردی همچون، کیفیت تدریس، کیفیت محتوای ارائه شده، تعامل استاد با دانشجویان، میزان و کیفیت تکالیف، ارایه بازخورد و ... در قالب ۱۵ سوال بررسی خواهد شد.

مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه بوعلی‌سینا بیان داشت: از دانشجویان محترم انتظار می‌رود با توجه به شرایط موجود و لزوم دریافت نظرات دقیق دانشجویان برای استفاده در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های آتی و همچنین اهمیت نظرات دانشجویان برای مسوولین و اساتید بزرگوار، با دقت و منصفانه به سوالات ارزشیابی پاسخ دهند.

دکتر افضلی در نهایت گفت: ارزشیابی اساتید و مدیران گروه‌ها از روز شنبه ۲۰ خرداد آغاز می‌شود و تا روز پنجشنبه ۲۵ خرداد ادامه دارد، برای همه دانشجویان الزامی بوده و در صورت عدم ثبت ارزشیابی، انتخاب واحد نیم‌سال بعدی با تاخیر برای دانشجو فعال خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دانشگاه