پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۵۹۹
|
کد خبر: ۷۹۷۶
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

کمک هزینه ۱۰۰میلیون یورویی به دانشگاه‌ها تعلق گرفت

پیمان صالحی از اختصاص کمک هزینه ۱۰۰میلیون یورویی به دانشگاه‌ها در سال گذشته و بخشی دیگر در سال جدید خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۰۸ فروردين ۱۴۰۳

به گزارش بسنا و به نقل از وزارت علوم، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم در این خصوص گفت: با دستور مقام معظم رهبری و درخواست وزارت علوم سال گذشته ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای خرید تجهیزات به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وزارت علوم اختصاص داده شد که ۱۰ درصد این مبلغ برای خرید هزینه اشتراک در پایگاه‌های اطلاعاتی و ۹۰ درصد این مبلغ نیز برای خرید تجهیزات اختصاص می‌یابد.

وی افزود: تاکنون ۵۰ درصد این مبلغ به دانشگاه‌ها پرداخت شده است و تا اوایل سال جدید مابقی این مبلغ به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: اختصاص این میزان پول برای حوزه تحقیقات و فناوری، حمایت خیلی بزرگی بود، ولی اگر تداوم پیدا نکند ممکن است دوباره دچار مشکل شویم.

صالحی گفت: براساس سیاست‌هایی که وزارت علوم دارد همواره به بحث تولید علم و جایگاه علمی توجه ویژه‌ای شده است، دغدغه‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که آیا تحقیقات دانشگاهی پاسخگوی مسائل و نیاز‌هایی که در کشور داریم است یا خیر؟ اما بحث تولید علم جایگاه خاص خود را دارد، اگر به ابلاغیه‌های مقام معظم رهبری در برنامه هفتم توسعه توجه کنیم متوجه می‌شویم که تاکید بسیار زیادی بر رشد شیب علمی داشته اند و فرموده اند که شیب رشد علمی کشور باید حفظ شود. البته باید به این نکته نیز توجه کنیم که در بعضی از رشته‌ها پیشرفت‌های ویژه‌ای داشته‌ایم.

وی با اشاره به بحث نظام مسائل در تحقیقات، گفت: باید بدانیم که چطور می‌شود بیش از ۶۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و بیش از ۱۶۰ هزار دانشجوی دکتری که در کشور در حال تحصیل هستند را به سمت نظام مسائل سوق دهیم. وزارت علوم در این زمینه ایده جدیدی برای نظام مسائل به نام «سامانه نان» تدوین کرده است. این سامانه اکنون وارد مرحله اجرا شده است و در بسیاری از آئین نامه‌ها، قانون بودجه امسال و بودجه سال آینده و همچنین قانون برنامه هفتم توسعه به این سامانه توجه ویژه‌ای صورت گرفته است.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: سامانه «نان» به گونه‌ای تنظیم شده است که تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها و بازار نیاز و مسائل خودشان را در این سامانه اعلام می‌کنند و پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان به منظور حل این موضوعات نوشته خواهند شد.

وی افزود: کسانی که از طریق سامانه «نان»، رساله و پژوهش خود را انتخاب کنند پژوهانه بیشتری می‌گیرند. از این رو این سامانه برای تبدیل وضعیت و ترفیع افراد در آینده مؤثر خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست