پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۶۱۴
|
کد خبر: ۳۸۱۰
زندگی حکیم بوعلی‌ سینا با نام موقت «نبض» به سفارش امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبدیل به نمایشنامه می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۴ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹

زندگی بوعلی سینا نمایشنامه می‌شود/ اثری ویژه کودکان

به گزارش بسنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، زندگی حکیم بوعلی‌ سینا با پرداختی تازه با نام موقت «نبض» نوشته نسرین خنجری تبدیل به نمایشنامه می‌شود. این اثر نمایشی به سفارش امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نوشته می شود.

خنجری درباره نمایشنامه تازه‌اش گفت: دی‌ سال گذشته نگارش نمایشنامه‌ای ویژه کودکان با محوریت موضوع‌های ایرانی، آداب‌ و رسوم، داستان‌ها و افسانه‌های ایرانی یا یکی از مشاهیر یا قهرمانان ایرانی به بنده سفارش داده شد که به نظرم کار بسیار مفیدی است. پس مشتاقانه سفارش را پذیرفتم و نگارش طرح را آغاز کردم.

وی درباره داستان این نمایشنامه بیان کرد: برای انتخاب موضوع ۲ گزینه در ذهنم داشتم. اولی ایده نمایشنامه‌ای درباره یک افسانه قدیمی خطه لرستان بود و دومی گزینه پرداختن به زندگی حکیم ابن‌سینا بود که پیشنهاد این موضوع را مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون عنوان کرد که جرقه خوبی بود.

خنجری افزود: شاید همه‌ ما بارها نام حکیم بوعلی سینا را شنیده‌ایم اما کمتر فرصتی برای مطالعه زندگی و آثار او داشته‌ایم. من در سفری به همدان، بازدیدی از آرامگاه ابن‌سینا داشتم و مدتی قبل از آن‌ هم در پژوهشی درباره تأثیر هنر به‌ ویژه هنر موسیقی در درمان بیماری، به نام بوعلی سینا و نظرهایش در این رابطه برخوردم و حالا نگارش این نمایشنامه فرصتی برای مطالعه بیشتر درباره زندگی و آثار و افکار این حکیم بزرگ فراهم کرده است.

نویسنده نمایشنامه «مهمان جامانده» پرداختن به زندگی بزرگان، قهرمانان، پهلوانان و افراد تأثیرگذار، برای کودکان و نوجوانان را یک ضرورت عنوان کرد و آن را در هویت‌بخشی و آشنایی هر چه بیشتر کودکان با نامداران ایرانی مؤثر دانست.

وی یادآور شد: سفارش محتوا به هنرمندان تئاتر به‌ویژه نمایشنامه‌نویسان یک نوع امنیت شغلی و روانی به ارمغان می‌آورد که این حرکت ضمن آنکه برای ما این اطمینان را حاصل می‌کند که متن نوشته‌ شده به‌ زودی به مرحله‌ تولید و اجرا بر صحنه می‌رسد، همچنین باعث بالا رفتن تمرکز در نگارش و ایجاد شور و شوق در نوشتن متونی باکیفیت بهتر می‌شود.

خنجری که تاکنون حدود ۲۰ عنوان نمایشنامه نوشته است درباره فعالیتش در حوزه نمایشنامه‌نویسی گفت: نمایشنامه «مهمان جامانده» سال ۹۳ در مجموعه نمایشنامه نوجوان امروز از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسید و در اختیار مخاطبان قرار گرفت. همچنین سه نمایشنامه‌ام با عنوان‌های «قدم یازدهم»، «ترنج» و «کچل کفترباز» از سوی سه کارگردان مطرح حوزه تئاتر کودک در سالن‌های مرکز تولید تئاتر کانون به اجرا درآمدند و خوشبختانه مورد استقبال تماشاگران هم قرار گرفتند.

وی ضمن اظهار امیدواری از پایان یافتن بیماری کرونا در کشور عنوان کرد: هنرمندان تئاتر این روزها با تعطیلی سالن‌ها شرایط بدی را پشت سر می‌گذارند که شاید این موقعیت زمان مناسبی برای اقدام‌های صنفی جدی‌تر از دولت باشد. اما می‌توان فرصت را غنیمت دانست و روی پایه‌های تولید آثار، از جمله نگارش متون باکیفیت و پرمحتواتر و طراحی‌های هوشمندانه‌تر و هنرمندانه‌تر در تولید آثار نمایشی وقت کافی گذاشت تا زمانی که از این وضعیت بیرون آمدیم، دست ‌پر به تماشاگرانمان خوش‌آمد بگوییم.

خنجری در پایان از تلاش کانون برای استفاده از فضای مجازی و حفظ و ارتباط با مخاطبان تئاتر قدردانی کرد و گفت: در کوتاه‌مدت می‌توان از عرضه آثار نمایشی به‌صورت مجازی بهره برد ولی همچنان آرزو می‌کنم این وضعیت به‌زودی به پایان برسد و دوباره از نزدیک و رودررو با بچه‌ها در سالن‌های نمایش دیدار داشته باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و هنر