پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۴۸۰
|
کد خبر: ۵۲۲۱
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتیجه بررسی اعتراض‌ها در خصوص سختی و خارج از کتاب بودن تعدادی از سوال های کنکور ۱۴۰۰ در کارنامه اولیه نتایج آزمون سراسری اعمال خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۸ - ۲۳ تير ۱۴۰۰
به گزارش بسنا و به نقل از ایرنا، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش گفت: سوال‌های کنکور باید تفاوتی با سایر آزمون‌ها داشته باشد؛ چرا که سازمان سنجش آموزش کشور با برگزاری کنکور، قصد وارد کردن دانشجو به دانشگاه را دارد. اگر سوالی خارج از متن کتاب و مشکل باشد باید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش ارسال شود.

معاون وزیر علوم اعلام کرد: نتیجه این بررسی‌ها و تصمیم گیری در خصوص حذف یا اعمال با تاثیر مثبت در کارنامه اولیه نتایج آزمون سراسری اعمال خواهد شد.

وی تاکید کرد: هفته گذشته سازمان سنجش در اطلاعیه‌ای کامل و جامع اعلام کرد که سوال‌های سخت بررسی و در صورت لزوم حذف یا با تاثیر مثبت اعمال می‌شود. اگر مردم یا هر دستگاه و نهادی نسبت به سختی یا خارج از کتاب بودن تعدادی از سوال‌ها متعرض هستند، آن موارد را برای ما ارسال کنند تا با بررسی، تجدید نظر کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، تیم تخصصی آزمون سازی این سازمان را مسوول بررسی سوالاتی دانست که این روز‌ها از سختی یا خارج از کتاب بودن آن‌ها سخن به میان آمده است.

وی افزود: البته در دو تا سه روز گذشته نامه‌ای از وزارت آموزش و پرورش در خصوص سختی سوالات به دست ما رسید که کلی بود و تاکید داشت برخی سوالات خارج از کتاب طراحی شده است.

حدود ۲ هفته از برگزاری کنکور سراسری گذشته است و با انتشار کلید سوالات این آزمون، وزارت آموزش و پرورش بار‌ها اعلام کرد که برخی سوال‌های آزمون سخت بوده است.

در این نامه آمده است: در رشته ریاضی هشت سؤال، در رشته تجربی ۲ سؤال و در رشته انسانی ۶ سؤال از بخش حذفیات کتاب‌های درسی بوده است که به طور کلی ۱۴ سؤال می‌شود. در رشته ریاضی ۱۲ و در رشته تجربی ۹ سؤال خارج از اهداف کتاب درسی طرح شده بود. همچنین در رشته ریاضی یک سؤال و در رشته تجربی ۲ سؤال اشتباه بود. هفت سؤال در رشته ریاضی، سه سؤال در رشته تجربی و هشت سؤال در رشته انسانی با دشواری بسیار بالا بود.

کارنامه اولیه آزمون سراسری دهه نخست مرداد ماه در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود. همچنین مهلت اعتراض به کلید سوال‌های آزمون سراسری تا ۲۸ تیر ماه ادامه دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آموزش و پژوهش