پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۳۹۱۱
|
کد خبر: ۵۵۱۳
سازمان سنجش آموزش کشور، با صدور یک اطلاعیه، موارد و مصداق‌های اشتباه در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - ۰۶ مهر ۱۴۰۰
به گزارش بسنا و بنابر اعلام سازمان سنجش، با توجه به اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، معمولاَ برخی از پذیرفته شدگان بعد از اعلام نتایج نهایی با ارسال درخواست به این سازمان مدعی اشتباه در انتخاب رشته خود شده و متقاضی معرفی به اولویت انتخابی بعدی که در آن نمره دارند، می‌شوند؛ بنابراین به اطلاع این دسته از پذیرفته شدگان می‌رساند صرفاً، موارد و مصادیق اشتباه انتخاب رشته که در دسته بندی زیر اعلام می‌شود، توسط این سازمان قابل بررسی و اقدام خواهد بود؛ لذا متقاضیان فقط درصورت داشتن یکی از شرایط زیر می‌توانند تقاضای خود را به این سازمان مبنی بر بررسی در اولویت‌های بعدی که دارای نمره علمی می‌باشند، حداکثر تا تاریخ ۱۴/۰۷/۱۴۰۰ که در اطلاعیه اعلام نتایج نهایی هر آزمون در درگاه اطلاع رسانی این سازمان، ارائه کنند و از ارائه درخواست‌های خارج از موارد زیر اکیدا خوداری نمایند.

موارد و مصداق‌های اشتباه در انتخاب رشته:

۱- عدم تناسب بین کدرشته قبولی با سایر رشته‌های انتخابی از نظر عنوان رشته تحصیلی (مثلاً رشته‌های انتخابی متقاضی اکثریت مهندسی هستند، ولی در بین آن‌ها اشتباهاً یک رشته علوم پایه درج شده باشد).

۲- عدم تناسب بین کدرشته قبولی با سایر رشته‌های انتخابی از نظر مقطع تحصیلی (مثلاً رشته‌های انتخابی متقاضی اکثریت کارشناسی هستند، ولی در بین آن‌ها اشتباهاً یک رشته با مقطع کاردانی درج شده باشد).

۳- عدم تناسب بین کدرشته قبولی با سایر رشته‌های انتخابی از نظر دوره تحصیلی (مثلاً رشته‌های انتخابی متقاضی اکثریت روزانه هستند، ولی در بین آن‌ها اشتباهاً یک رشته از دوره‌های شهریه‌پرداز اعم از دوره نوبت دوم «شبانه»، غیرانتفاعی، پیام‌نور درج شده باشد).

۴- عدم تناسب بین کدرشته قبولی با سایر رشته‌های انتخابی از نظر شهرستان محل قبولی متقاضیان نسبت به محل اقامت آن‌ها (بطور مثال فردی که محل اقامت وی در شهر اصفهان است، اکثریت رشته‌های انتخابی او در دانشگاه‌های واقع در شهر اصفهان است، ولی اشتباهاً یک رشته از دانشگاه تبریز در بین رشته‌های دانشگاه‌های واقع در شهر اصفهان درج کرده و در همین رشته اشتباه هم قبول شده باشد).

۵- نداشتن شرایط جهت تحصیل برای پذیرفته شده در رشته قبولی با تایید موسسه محل قبولی (دانشگاه محل قبولی در بررسی وضعیت فرد پذیرفته شده، با ارائه استدلال اعلام کند که ایشان شرایط تحصیل در رشته قبولی را ندارد).

روش ارائه درخواست:

درصورتی که وضعیت شما در قالب موارد فوق می‌باشد لازم است ابتدا وارد قسمت «سامانه پاسخگویی اینترنتی» مندرج در درگاه اطلاع رسانی این سازمان به آدرس request.sanjesh.org شوید. اگر عضو سامانه پاسخگویی نیستید ابتدا با تکمیل اطلاعات خواسته شده عضو این سامانه شوید و با ورود به این سامانه و انتخاب عنوان آزمون سراسری و سال ۱۴۰۰ وارد قسمت «اشتباه در انتخاب رشته و اولویت بعدی» شده و درخواست خود را بصورت خلاصه با ذکر دلایل، ردیف کدرشته محل و عنوان کدرشته محل طبق مندرجات کارنامه نتایج نهایی (درصورتی که در آن کدرشته محل دارای نمره باشید) ثبت نمایید.

زمان اعلام نتیجه بررسی درخواست:

نتیجه بررسی درخواست تا تاریخ ۱۰/۰۸/۱۴۰۰ بصورت پیامک به متقاضیان اعلام خواهد شد. قبل از این تاریخ نتیجه درخوست خود را از این سازمان پیگیری ننمایید.

یادآوری‌های مهم:

۱- لازم است پذیرفته شدگان درخواست خود را بعد از انتشار کارنامه (از تاریخ ۰۸/۰۷/۱۴۰۰ به بعد) و مشاهده وضعیت علمی و انتخاب‌های خود به سازمان ارسال کنند تا درخواست آن‌ها آگاهانه بوده و لازم نباشد در درخواست آن‌ها تغییری ایجاد شود.

۲- به درخواست‌هایی که بعد از مهلت تعیین شده در اطلاعیه‌های اعلام نتایج (تا تاریخ ۱۴/۰۷/۱۴۰۰)، به سازمان ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۳- لازم است پذیرفته شدگان طبق برنامه زمانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی محل قبولی در رشته قبولی خود ثبت نام کنند. بعد از اعلام بررسی و صدور نامه معرفی برای رشته قبولی جدید نسبت به جابجایی آن‌ها در اولین نیمسال تحصیلی ممکن اقدام خواهد شد. بر این اساس احتمال دارد با توجه به محدودیت‌های دانشگاه‌ها در پذیرش این دسته از متقاضیان، امکان معرفی و ادامه تحصیل متقاضی در نیمسال اول میسر نباشد.

۴- پذیرفته شدگانی که وضعیت آن‌ها در قالب شرایط موارد اشتباه در انتخاب رشته مندرج در این اطلاعیه نیست، تقاضای خود را باید از طریق دانشگاه/موسسه محل قبولی برای تغییر رشته یا انتقال از طریق آیین نامه‌های مربوط پیگیری نمایند. درخواست این دسته از متقاضیان در این سازمان قابل بررسی نخواهد بود و در صورت ارسال درخواست تبعات آن متوجه متقاضی خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
اگر بخواهیم رشته قبول شده روزانه را شخصی به کدهای انتخابی پایین تر از رشته قبولی اش تغییر دهد امکان پذیر است یا نه ودر صورت امکان داشتن به کجا مراجعه شود
علیا علیدادی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
سلام من مجاز فرهنگیان شده بودم ولی مصاحبه نیاوردم تربیت بد نی شرکت کردم دانشگاه ازاد امام رضا اوردم پس اون مجازشدن چی بود حالا باید برم دانشگاه ازاد سهمیه 5در صد ایثار هم داشتم فرهنگیان مصاحبه نیاوردم علوم تربیتی اوردم حالا میشه همین رشته فرهنگیان بزنید
آموزش و پژوهش