پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۳۹۶
|
کد خبر: ۵۷۱۵
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: سویه اُمیکرون با سرعت بیشتری منتقل می‌شود، اثربخشی واکسن را ضعیف می‌کند، اما موجب بروز علائم خفیف در بیمار می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - ۲۲ آذر ۱۴۰۰

به گزارش بسنا، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: سویه اُمیکرون نسبت به دلتا از قدرت سرایت بیشتری برخوردار است و اثربخشی واکسن را کاهش می‌دهد، اما طبق شواهد اولیه نمی‌تواند موجب بروز علائم شدید بیماری در فرد شود.

سویه دلتا که اوایل سال جاری برای اولین بار در هند شناسایی شد عامل بیشتر عفونت‌های کروناویروس در جهان بوده است. اما شناسایی سویه اُمیکرون در آفریقای جنوبی که دارای تعداد زیادی جهش است کشور‌های جهان را بر آن داشت تا ممنوعیت سفر برای کشور‌های جنوب آفریقا اعمال کنند و مجدد محدودیت‌های داخلی اجرایی کرده تا گسترش آن را کاهش دهند.

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، سویه اُمیکرون از ۹ دسامبر در ۶۳ کشور شناسایی شده است. همچنین انتقال سریع این سویه از کروناویروس در آفریقای جنوبی که دلتا شیوع کمتری دارد و در انگلیس که دلتا سویه غالب است، مشاهده شده است.

اما در گزارش این سازمان تاکید شده کمبود اطلاعات به این معنی است که نمی‌توان گفت آیا میزان انتقال سویه اُمیکرون به این دلیل است که کمتر در برابر واکنش‌های ایمنی آسیب پذیر است، قابلیت انتقال آن بالاتر است یا ترکیبی از هر دو فاکتور است.

به گزارش بسنا و به نقل از ژاپن تودی، هرچند شواهد موجود حاکی از آن است که سویه اُمیکرون می‌تواند تاثیر واکسن بر ویروس و جلوگیری از انتقال آن را کاهش دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و هنر