پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۳۲۲
|
کد خبر: ۸۰۴۶
بنیاد ملی نخبگان پاسخ می‌دهد:

مشمولان طرح بورسیه صنعتی چه کسانی هستند؟

مشمولان طرح توسعه به کارگیری دانشجویان مستعد تحصیلی در واحد‌های اقتصادی کشور پس از انجام مصاحبه ارزیابی علمی ـ مهارتی از تسهیلات این طرح بهره‌مند می‌­شوند.
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۷ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

به گزارش بسنا، در راستای اجرایی‌سازی اقدام ملی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در خصوص ساماندهی و گسترش پشتیبانی‌های مستقیم و غیر مستقیم مادی به اجتماع نخبگانی در قالب بورس جایزه‌های مقطعی و پژوهانه از سوی سازمان‌های دولتی، بخش خصوصی و نهاد‌های عمومی منطبق با پایش پیشرفت مرحله‌ای و اثرگذاری آنان و به استناد تبصره ماده ۳ و همچنین ماده ۴ آیین‌نامه پشتیبانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور (موضوع مصوبه هیات امنای بنیاد ملی نخبگان در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۹)، شیوه‌نامه اجرای آزمایشی توسعه به‌کارگیری دانشجویان مستعد تحصیلی در واحد‌های اقتصادی کشور که به اختصار طرح بورسیه صنعتی نام‌گذاری شده، تدوین شده است.

­اهداف اجرای این شیوه‌نامه عبارت است از:

۱. شناسایی، هدایت، توانمندسازی، جذب و نگهداشت سرمایه انسانی مستعد برتر و نخبه در واحد‌های اقتصادی کشور؛

۲. آموزش­ مهارت‌‏های لازم و مرتبط با نیاز‌های واحد‌های اقتصادی به استعداد‌های برتر؛

۳. ارتقای توانمندی­‌های عملی و فنی استعداد‌های برتر، از طریق ارتباط مستمر آنان با واحد‌های اقتصادی؛

۴. استفاده از ظرفیت‏‌های اجتماع نخبگانی برای ارتقای فعالیت­‌های واحد‌های اقتصادی.

مشمولان شیوه‌نامه عبارتند از:

۱. دارندگان نشان‌‏های طلا، نقره و برنز کشوری در المپیاد‌های ملی دانش‌آموزی با معرفی باشگاه دانش‌پژوهان جوان و تأیید بنیاد ملی؛

۲. دارندگان رتبه‌های ۱ تا ۲۰۰۰ آزمون‌های سراسری ورود به مقطع پایه دانشگاه؛

۳. دارندگان رتبه­‌های ۱۰ درصد برتر استان در آزمون‌های سراسری ورود به مقطع پایه دانشگاه صرفا در استان­‌های کمتر برخوردار؛

۴. برگزیدگان رویداد‌های نخبگانی مورد تأیید بنیاد ملی؛

۵. دانشجویان حائز ۹۰ درصد حدنصاب برگزیدگی در طرح توسعه فعالیت‏‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی (طرح شهید وزوایی) در سال تحصیلی ثبت درخواست.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، رتبه در آزمون سراسری بدون لحاظ کردن سهمیه در نظر گرفته می‌شود. همچنین دانشجوی پذیرفته‌‎شده، مشمول قانون کار نیست.

هر یک از مشمولانی که پس از انجام مصاحبه ارزیابی علمی ـ مهارتی پذیرفته شوند، از تسهیلات این شیوه‌­نامه بهره‌­مند می‌­شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
علم و فناوری