پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۶۲۱
|
کد خبر: ۱۱۰۰
دکتر اسدالله نقدی با اشاره به نزدیک شدن حضور دانشجویان در دانشگاه اظهار کرد: خوابگاه های دانشجویی از تاریخ اعلام شده در تقویم آموزشی یعنی از غروب ۲۳ شهریور آماده پذیرش دانشجویان هستند، لذا از دانشجویان عزیز خواهشمندیم زودتر از تاریخ مقرر به خوابگاه ها مراجعه نکنند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۷

دکتر اسدالله نقدی معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بسنا در آستانه سال تحصیلی جدید و بازگشایی دانشگاه ،درخصوص مهمترین فعالیت ها و اقدامات معاونت متبوع خود در یکسال گذشته بخصوص در طول تابستان۹۷ اظهار کرد: دانشگاه بوعلی سینا مسائل رفاهی دانشجویی را یکی از اولویت های اساسی خود تعریف کرده است ودر طول دو سه سال اخیر فعالیت شاخصی در حوزه دانشجویی با صرف هزینه چندین میلیارد اعتبار صورت گرفته است، از جمله در تابستان ۹۶ چندین مجموعه خوابگاهی مانند غدیر و زینب نوسازی اساسی شد. امسال برای اولین بار تقویم رزو خوابگاه‌ها و سراهای دانشجویی را با رویکرد متفاوتی مدیریت کرده است؛ دانشجویان شاغل به تحصیل خوابگاهی در پایان نیم سال گذشته اتاق خود را رزو کرده و به تعطیلات تابستانی خود رفتند و اکنون در بازگشت با فراغ بال در خوابگاه و اتاق های معین شده اسکان خواهند یافت.تعداد انگشت شماری ممکن به دلیل مشکلات موردی روز نکرده باشند.

وی افزود: براساس قوانین وزارت علوم، طول دوره مجاز استفاده از خوابگاه در مقطع کاردانی و کارشناسی ارشد چهار نیمسال، دوره کارشناسی هشت نیمسال و دوره دکتری نیز هشت نیمسال است؛ این دوره مجاز دانشگاه‌ها تحصیل و نیز دوره طبیعی برای استفاده از خوابگاه است صرفا برای دانشجویان روزانه است آنهم مشروط به این که دانشگاه در دفترچه آزمون سراسری معذوریت و محدودیت واگذاری خوابگاه را اعلام نکرده باشد، خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد. دانشجویان در در خارج از بازه فوق صرفا به شرط امکان و پس از دانشجویان دوره مجاز در اولویت واگذاری خواهند بود. دانشگاه ها تعهدی برای تامین خوابگاه نوبت دوم و شبانه هیچ مقطعی ندارند.

معاون دانشجویی دانشگاه خاطرنشان کرد: علیرغم شرایط فوق،دانشگاه تلاش کرده با وجود محدویت منابع و خوابگاه علاوه بر دانشجویان عادی، برای دانشجویانی نیز که دارای سنوات یعنی دانشجویان ترم پنجم کارشناسی ارشد، ترم هشت و نه دکتری و حتی دوره کارشناسی خوابگاه تامین کرده است.

وی در ادامه گفت: اقدام دیگری که در راستای رفاه حال دانشجویان انجام گرفته است؛ بسته بندی وسایل دانشجویان و تحویل آنها بصورت امانت در انبار سراهاست تا دانشجو مجبور به حمل تمامی وسایل خود به شهرستان و بازگرداندن دوباره انها نباشد.

دکتر نقدی یادآور شد: باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که دانشگاه بوعلی سینا محدودیت خوابگاه دارد ولی با وجود این محدودیت‌ و همچنین وجود مضیقه های مالی، هیات رئیسه دانشگاه به ویژه ریاست محترم و معاون پشتیبانی دانشگاه بوعلی سینا در تلاش هستند تا حداکثر خوابگاه و تسهیلات ممکن برای دانشجویان فراهم شود.

وی اضافه کرد: در دانشگاه ۱۶ بلوک خوابگاهی داریم که شامل ۶ بلوک پسرانه و ۱۰ بلوک دخترانه است؛ خوابگاه پسرانه غدیر که در داخل دانشگاه می باشد یکی از بهترین خوابگاه های پسرانه کشور است و همچنین سایر بلوک های خوابگاهی نیز در رتبه های ۳ و ۴ قرار دارند که ما در تلاشیم تا خوابگاه های رتبه ۴ را به رتبه های سه و در آینده به رتبه های ۲ و ۱ ارتقا دهیم.

معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا تصریح کرد: در سال های گذشته با وجود شرایط مالی بسیار سخت دانشگاه، قدم بسیار بزرگی برای بهبود شرایط خوابگاهی برداشته است، در تابستان ۹۶ با صرف چند میلیارد تومان و زحمات مدیران وقت بازسازی سراهای دانشجویی انجام شد؛ که در این حوزه بیشترین فعالیت در سراهای غدیر و زینب انجام شد و فعالیت ها به گونه‌ای که سرای دانشجویی غدیر در رتبه بندی صندوق رفاه دانشگاه رتبه یک را کسب کرد.

وی ادامه داد: در کنار بهبود و ایجاد تحول در نگرش به جایگاهدانشجو و تعامل سازنده و مشارکتی در فعالیت های معاونت مبتنی بر تکریم دانشجویان و مراعات حریم قوانین کشور و حرمت دانشجو بعنوان رویکرد اصلی معاونت در بعد نرم افزاری مشارکت فعال در مجامع و نشست های ملی و منطقه ای امسال تابستان بسیار پرکاری داشتیم و با تلاش شبانه روزی علیرغم کمبود منابع مالی دانشگاه بوعلی سینا همچون دیگر نهادهای کشور و با وجود آنکه تخصیص های اعتباری دانشگاه به طور کامل انجام نشده است، تعمیر؛ نوسازی و تجهیز بسیاری صورت گرفته است، از جمله در مجموعه بعثت بلوک یک،نقاشی و تعویض موکت و پردهبه طور کامل انجام شده است.

معاون دانشجویی دانشگاه افزود: همچنین از دیگر برنامه های دانشگاه در تابستان برای خوابگاه ها، تعمیر سیستم فاضلاب خوابگاه فرزانگان به طور کامل، نوسازی بلوک ۱ خوابگاه فرزانگان، کانال کشی کولر در خوابگاه فرزانگان، تعویض موکت ها و پرده انجام شد. نوسازی حیاط خوابگاه معصومیه و همچنین نوسازی و مرمت نمای خارجی ساختمان،در خوابگاه حق گویاناقدامات عمرانی زیادی شامل ساخت بوفه، سایت کامپیوتر، سالن مطالعه، اتاق سرپرستی و نوسازی پله ها انجام شده است و همچنین در دیگر خوابگاه ها نیز از جمله بهادربیگی و تغییرات و تعمیرات جزئی مورد نیاز انجام شده است.

وی گفت: در سال گذشته با پی گیری مدیران دانشگاه بوعلی سینا کمک بسیار بزرگی در حد دانشگاه های بزرگی همچون فردوسی مشهد و دانشگاه اصفهان برای تسویه با پیمانکاران تعمیرات تابستان ۹۶ خوابگاه ها از سوی صندوق رفاه در اختیار دانشگاه قرار گرفت.

دکتر نقدی در ادامه همچنین با اشاره به نزدیک شدن حضور دانشجویان در دانشگاه اظهار کرد: خوابگاه های دانشجویی از تاریخ اعلام شده در تقویم آموزشی یعنی از غروب ۲۳ شهریور آماده پذیرش دانشجویان هستند لذا از دانشجویانعزیز خواهشمندیم زودتر از تاریخ مقرر به خوابگاه ها مراجعه نکنند، و برای اسکان منظم همکاری لازم را با اداره خوابگاه ها بعمل آورند. البته تعمیرات خوابگاه های فرزانگان و حق گویان در ۲۰ روز گذشته به صورت شبانه‌روزی انجام شده و امید آن می رود که تا تاریخ مذکور به پایان برسد.

وی اضافه کرد: با توجه به مضیقه های مالی دانشگاه برای تعمیر سالیانه خوابگاه های دانشجویی از دانشجویان عزیزم خواهشمندیم در استفاده از تجهیزات و امکانات خوابگاه مسوولانه رفتار کنند و همچنین انتظار داریم بتوانیم با همکاری دانشجویان از این امکانات بهره برداری بهینه و منطقی داشته باشیم؛ در کشورهای توسعه یافته نیز وقتی امکاناتی در اختیار یک فرد گذاشته می شود آن فرد مسوولیت مدنی اجتماعی در قبال استفاده درست از آن امکانات و تحویل آن به نسل های بعدی دارد.

وی با توجه به طرفیت محدود خوابگاه های دانشگاه بوعلی سینا خبر داد: در خارج از دانشگاه علاوه بر ۱۶ بلوک خوابگاهی یک بلوک خوابگاه استیجاری نیز برای دانشجویان دختر جدیدالورود تهیه و برای رفاه حال این دانشجویان تعمیرات و بازسازی های لازم انجام شده است.

دکتر نقدی ادامه داد: هم چنین برنامه هایی در جهت توسعه فضاهای خوابگاهی در آینده نزدیک، در نظر داریم بلوک چهارم خوابگاه بعثت را شروع کنیم.

وی با اشاره به ایرادات پیش آمده در سامانه تغذیه در سال های گذشته گفت: سعی کردیم در حوزه تغذیه اشکالات نرم افزاری سیستم را رفع کنیم و برای این منظور کمبود و نواقص آن توسط مدیریت خدمات ماشینی در روزهای گذشته مرتفع و تست های لازم نیز انجام شده است. امیدواریم دومنویی ‌شدن سلف دانشگاه که از خواسته‌های شورای صنفی و دانشجویان و همچنین از مدیریت حوزه دانشجویی نیز بوده‌است، از این ترم محقق شود.

معاون دانشجویی دانشگاه تشریح کرد: در سنوات گذشته در حوزه تغذیه زحمات بسیاری کشیده شده بود اما به منظور تحرک و نوآوری بیشتر، تنوع بخشی به غذاها، افزایش کیفیت و جلب رضایت دانشجویان تحولاتی صورت گرفته است و تلاش ما بر این است که برخی از رستوران های موجود در دانشگاه را به سیستم تغذیه دانشگاه تا انتهای نیمسال اول سال تحصیلی جدید وصل کنیم.

وی گفت: کتابچه‌ای برای دانشجویان جدیدالورود در حال تهیه است که هرآنچه یک دانشجو تازه وارد باید بتواند و در حال تحصیل نیاز خواهد داشت و تمامی مقررات برای زندگی راحت دانشجویی در آن جمع‌آوری شده است.

دکتر نقدی ضمن اعلام خبر راه اندازی صندوق خیریه دانشجویی دانشگاه، در آینده نزدیک بیان کرد: پیگیری لازم صورت گرفته است و مصوبه هیات رئیسه هم اخذ شده است و همچنین از سوی صندوق رفاه دانشجویان هم کمک مختصری صورت گرفته است، که به محض اینکه اساس‌نامه در دانشگاه تصویب و ارسال شود این صندوق نیز برای اولین بار در معاونت دانشجویی راه‌اندازی خواهد شد.

وی ادامه در ادامه گفت: تعمیرات قابل توجهی نیز در حوزه ورزش انجام شده است؛ در سالن بدنسازی شهید خادم دانشکده هنر معماری تعمیرات اساسی صورت گرفته است و آماده بهره برداری می باشد؛ سالن تنیس روی میز بازسازی و بهسازی شد و همچنین در کنار زمین چمن طبیعی دانشگاه یک سالن بدنسازی و تندرستی در حال اتمام است.استخر دانشگاه نیز به تشخیص کارشناسان دفتر فنی تعمیرات زیادی صورت گرفته هرچند اشکانی بروز شده و پیمانکار موظف به رفع و رجوع آن شده است.

معاون دانشجویی دانشگاه ضمن دعوت از کلیه دانشجویان دانشگاه به خصوص دانشجویان جدیدالورود به استفاده از خدمات مشاوره مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه ، خبر داد: در تمامی خوابگاه های دانشگاه مشاوره فعال خواهد بود؛ همچنین به دیگر خوابگاه های غیر دولتی اعلام آمادگی برای ارائه خدمات مشاوره ای شده است.

وی تاکید کرد: مرکز مشاوره دانشگاه ضمن امانتداری در قبال دانشجویان، آماده ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های تخصصی به دانشجویان می باشد‌.

دکتر نقدی خاطرنشان کرد: توصیه ای که برای همه دانشجویان به ویژه دانشجویان جدیدالورود داریم این است که در صورت نیاز به کمک می‌توانند به مدیران محترم گروه ها، معاونت های آموزشی، حراست و مرکز مشاوره مراجعه کنند و از مراجعه و مشاوره با افرادی غیر از این مراجع که افراد و منابع اکیدا خودداری کنند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر در این دانشگاه تعداد قابل توجهی دانشجوی غیرایرانیاز بیش از ۲۰ کشور دنیا حضور دارند که عضوی از بدنه دانشگاه و مهمان ما محسوب می شوند و برای ما نیز مایه افتخار است که دانشگاه بوعلی سینا به سمت بین‌المللی شدن پیش می‌رود، بنابراین از این پس اساتید، دانشجویان و کارکنان این دانشگاه باید بین المللی بیاندیشند و با دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه تعاملی درخور تمدن و فرهنگ ایرانی داشته باشند، تا این دانشجویان سفیران فرهنگ، علم و ادب ایران باشند. امیدوارم سال تحصیلی پیش رو برای خانواده بزرگ دانشگاه بوعلی سینا سالی سرشار از موفقیت و بهروزی و درخشش علمی و اجتماعی باشد.

خبرنگار: معتمد

عکس: موسوی ستوده


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:

اساتید از تاریخ ۳۱ خرداد تا ۱۲ تیر در محل دفتر کار خود حضور خواهند داشت/ امتحانات پایان‌ترم از ۱۴ تا ۲۹ تیر به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود/ مهلت ثبت نمرات دروس بدون پروژه کارشناسی تا ۱۰ مرداد و دروس پروژه‌دار کارشناسی و دروس تحصیلات تکمیلی تا ۷ شهریور خواهد بود/ دروس عملی که امکان تدریس مجازی آن‌ها وجود دارد باید تا ۱۲ تیر تکمیل شده و تا ۱۰ مرداد نمرات آنها ثبت شوند

سقف معرفی به استاد در ترم ۹۸۲، تعداد ۳درس و حداکثر ۹واحد است/ احتمال برگزاری امتحانات پایان‌ترم از ۱۲تیرماه به بعد و به تقسیم دانشکده‌ها/ اولویت سلامت دانشگاهیان است؛ دانشجویان نگرانی بیش از حد نداشته باشند/ دانشجو می‌تواند به صورت مازاد از حذف پزشکی استفاده کند/ احتمال برگزاری آزمون‌های جامع در شهریورماه/ برگزاری جلسات رفع اشکال برای همه دروس نبوده و اختیاری است

صفحه نخست

اساتید از تاریخ ۳۱ خرداد تا ۱۲ تیر در محل دفتر کار خود حضور خواهند داشت/ امتحانات پایان‌ترم از ۱۴ تا ۲۹ تیر به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود/ مهلت ثبت نمرات دروس بدون پروژه کارشناسی تا ۱۰ مرداد و دروس پروژه‌دار کارشناسی و دروس تحصیلات تکمیلی تا ۷ شهریور خواهد بود/ دروس عملی که امکان تدریس مجازی آن‌ها وجود دارد باید تا ۱۲ تیر تکمیل شده و تا ۱۰ مرداد نمرات آنها ثبت شوند

سقف معرفی به استاد در ترم ۹۸۲، تعداد ۳درس و حداکثر ۹واحد است/ احتمال برگزاری امتحانات پایان‌ترم از ۱۲تیرماه به بعد و به تقسیم دانشکده‌ها/ اولویت سلامت دانشگاهیان است؛ دانشجویان نگرانی بیش از حد نداشته باشند/ دانشجو می‌تواند به صورت مازاد از حذف پزشکی استفاده کند/ احتمال برگزاری آزمون‌های جامع در شهریورماه/ برگزاری جلسات رفع اشکال برای همه دروس نبوده و اختیاری است

اساتید از تاریخ ۳۱ خرداد تا ۱۲ تیر در محل دفتر کار خود حضور خواهند داشت/ امتحانات پایان‌ترم از ۱۴ تا ۲۹ تیر به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود/ مهلت ثبت نمرات دروس بدون پروژه کارشناسی تا ۱۰ مرداد و دروس پروژه‌دار کارشناسی و دروس تحصیلات تکمیلی تا ۷ شهریور خواهد بود/ دروس عملی که امکان تدریس مجازی آن‌ها وجود دارد باید تا ۱۲ تیر تکمیل شده و تا ۱۰ مرداد نمرات آنها ثبت شوند  (۱ نظر)