پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۱۰۲
|
کد خبر: ۱۴۱۶
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در اجلاس گروه D8 تأکید کرد: اینجانب تردیدی ندارم که راه اندازی دانشگاه بین المللی گروه D8 در شهر همدان، با هدف ظرفیت سازی در میان کشورهای عضو می تواند به طور گسترده ای در توسعه منابع انسانی نقش آفرین باشد.
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۳ - ۱۲ آبان ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا(بسنا)، دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در هجدمین نشست شورای وزرای امور خارجه گروه D8 در شهر آنتالیا شرکت نموده و در سخنرانی خود اظهار داشت: تمایل دارم قدردانی صمیمانه خود را از دولت ترکیه به پاس میزبانی گرم و مهمان نوازی سخاوتمندانه از اینجانب و هیئت همراه ابراز نمایم. همچنین از دبیرکل محترم، جناب آقای سفیر داتو کو جعفر کو شاری و همکاران ایشان برای تلاش های سخت کوشانه خود کمال امتنان را دارم.

وی خاطرنشان کرد: گروه D8 در طول مدت زمان دو دهه، به تدریج به بستری ارزشمند برای ارتقای همکاری های اقتصادی مؤثر بین اعضای آن تبدیل شد.

ظریف افزود: از بدایت امر، این سازمان از ظرفیت لازم برای تقویت جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع بخشی به اقتصاد اعضا، ایجاد فرصت های جدید در عرصه روابط تجاری، ارتقای مشارکت ها در فرایند تصمیم گیری در سطح بین المللی و بهبود استاندارد زندگی شهروندان کشورهای عضو برخوردار بوده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: قرابت های بسیار زیاد فرهنگی در کنار تاریخ مشترک نیز به تلاش های ما در ایجاد انگیزه ای مشترک برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمان کشورهای خود کمک کرده است.

وی بیان کرد: بر اساس ظرفیت های این سازمان و همچنین اشتراکات خویش، گروه D8 به مثابه بستری برای ارائه فرصت های بسیار، به منظور همکاری و تحقق آرمان های مشترک خود به شمار می آید.

دکتر ظریف همچنین تأکید کرد: به رغم تنوع در ژئوپلیتیک زیر مناطق، آنچه باید مدنظر قرار گیرد، اتخاذ راهبردهای مطلوب برای همکاری است. نقطه قوت ما در رشد مداوم و توسعه مستمر یک بازار داخلی بزرگ است که همزمان از کارویژه های «هاب تولیدی» و «پایه مصرف» برخوردار است.

وی اضافه کرد: ما باید قابلیت خود مبنی بر عامل ثبات زا بودن در اقتصاد جهانی پرتلاطم را به منصه ظهور و بروز برسانیم. ما همچنین باید به تقویت هم افزایی و تکمیل کنندگی یکدیگر پرداخته تا از این رهگذر بتوانیم مخاطرات و موانع اقتصادی خارجی و همچنین دیگر چالش های شناخته شده یا ناشناخته را که احتمالا در آینده با آن مواجه می شویم را تحمل نماییم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تشریح کرد: ما از تهیه «نقشه راه ۱۰ ساله همکاری اقتصادی گروه D8 (۲۰۲۰-۲۰۳۰)» و اولویت بندی فعالیت ها ذیل این نقشه راه در حوزه های تجارت، کشاورزی، امنیت غذایی و نظایر آن استقبال می کنیم، بطوری که این نقشه راه چشم انداز و ابزار لازم برای هدایت فعالیت های خود در سال های پیش رو را در اختیار ما قرار می دهد.

وی یادآور شد: گزارش اقتصادی اخیر صندوق بین المللی پول پیش‌بینی نرخ رشد پایین و رکود برای اقتصاد جهانی را کرده است. تردیدی نیست که یکجانبه گرایی و موانع تجاری و تحریم های روزافزون علت اصلی در ورای شکل گیری چنین چشم انداز منفی ای است. اقدامات تجاری یکجانبه، تحرکات تلافی جویانه و تحریم های اقتصادی می تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کرده و همکاری های گسترده چندجانبه را در زمانی که به شدت نیاز به آن احساس می شود، تحت الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی، بیش از هر زمانی برای ما ضرورت دارد تا چندجانبه گرایی اقتصادی و بازرگانی را از جمله در چارچوب هایی نظیر گروه D8، ارتقا و تقویت نماییم.

ظریف اظهار داشت: به طور کلی، اعضای گروه D8 باید به بلوک بزرگ ملت هایی که در برابر یکجانبه گرایی ایستاده و به خصوص مانع از تحقق هرگونه اقدامات غیرمسؤولانه و غیرقانونی از جمله تحریم های مجرمانه علیه کشور اینجانب می شود، ملحق گردند.

وی اذعان کرد: تجارت موتور توسعه اقتصادی است. ارزش مجموع حجم تجارت بین کشورهای گروه دی۸ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار بوده و متوسط نرخ رشد سالانه نیز ۶ درصد است. با این حال، هدف تجارت داخلی بین اعضای گروه D8، ۵۰۰ میلیارد دلار می باشد که دستیابی به این هدف نیازمند تسهیلات مناسب است. ضمن استقبال از عملیاتی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی D8 به منظورارتقای تجارت درون منطقه ای بین اعضای گروه D8، ما باید در جستجوی دیگر سازوکارهای تسهیل کننده نظیر همکاری مالی و بانکی و مکانیسم های پرداخت نیز باشیم.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: در چنین شرایطی، از ابتکار عمل برای تأسیس و راه اندازی «دفتر تهاتر D8» تشکر می کنیم. با توجه به میزبانی ما از اتحادیه تهاتر آسیا از سال ۱۹۷۴، ما آمادگی کامل خود را برای به اشتراک گذاری تجارب با اعضای گروه D8 به منظور دستیابی به این هدف مهم اعلام می نماییم.

وی تصریح کرد: ما قویا بر این باوریم که بخش خصوصی در تمامی حوزه های همکاری نظیر تجارت، سرمایه گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری باید مشارکت داشته باشد. ما باید بخش خصوصی را با هدف مشارکت مطلوب در فعالیت های اقتصادی و بازرگانی سازمان تشویق نماییم. بخش خصوصی می تواند نقشی کانونی در پیشبرد نوآوری، تولید ثروت، درامدزایی و اشتغال آفرینی و همچنین بسیج منابع داخلی ایفا نماید. این موارد فعالیت هایی به شمار می آیند که می تواند منتج به محو فقر و نظایر آن گردد.

ظریف اشاره کرد: ما نسبت به نقش کلیدی انرژی در رشد و توسعه اقتصادی واقف هستیم و خود را متعهد به گسترش همکاری ها در این حوزه می دانیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار داشته و آماده است در قالب همکاری بلندمدت، در امنیت انرژی جهانی مشارکت نموده و ظرفیت کریدورهای بین المللی ترانزیت از طریق پروژه های مشترک در زیرساخت های دریایی، ریلی و جاده ای را افزایش دهد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: سرمایه انسانی عاملی کلیدی در توسعه اقتصادی به شمار می آید. اینجانب تردیدی ندارم که راه اندازی دانشگاه بین المللی گروه D8 در شهر همدان، با هدف ظرفیت سازی در میان کشورهای عضو می تواند به طور گسترده ای در توسعه منابع انسانی نقش آفرین باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به آنکه بسیاری از اعضای گروه D8، کشورهای ساحلی به شمار می آیند، تمایل دارم تا اضافه نمودن «اقتصاد آبی» به عنوان یکی دیگر از حوزه های همکاری را پیشنهاد دهم. برآورد می شود حجم معاملات در اقتصاد آبی بین ۳ تا ۶ تریلیون دلار در سال باشد و فرصت های مطلوب در اشتغال آفرینی، خدمات زیست بوم، فرهنگی، صیادی و کشت آبی فراهم نماید. از این رو، همکاری بین اعضای گروه D8 در جهت توسعه اقتصاد آبی ظرفیت بزرگی برای ارتقای توسعه پایدار به شمار آمده و می تواند مسیر رشد اقتصادی و کاهش فقر را تقویت بخشد.

ظریف در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در گذشته و حال، خود را متعهد به تحقق اهداف گروه D8 دانسته و حمایت های خود را این سازمان به منظور نیل به این اهداف استمرار خواهد بخشید.

خبرنگار: اسماعیلی


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست