پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۲۹۳
|
کد خبر: ۵۰۹۸
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور خبر داد:

۱۳۸۹ شهر و ۴۰ هزار روستا آماده برگزاری انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا هستند

مهدی جمالی نژاد انتخاب شورای شهر و روستای کارآمد و نخبه زمینه را برای انتخاب شهردار و دهیار قوی فراهم می‌سازد که این امر به تقویت پاسخگویی و ارتقای خدمات رسانی در شهر و روستا می‌انجامد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
به گزارش بسنا و به نقل از وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد که در برنامه تیتر شبکه خبر سیما سخن می‌گفت، با بیان اینکه یک بخش مهم انتخابات ۲۸ خرداد سال جاری انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا است؛ گفت: با توجه به محلی بودن این انتخابات زمینه شورآفرینی و حضور حداکثری مردم در انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا فراهم‌تر است.

جمالی نژاد با اشاره به این موضوع که امسال استقبال بسیار خوبی از ثبت نام دواطلبین در انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا صورت گرفت؛ گفت: ۱۳۸۹ شهر و ۴۰ هزار روستا آماده برگزاری انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا هستند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به تعداد ثبت نام کنندگان در این دور از انتخابات اشاره کرد و گفت: ۵۱ هزار و ششصد نفر برای انتخابات شورا‌های اسلامی شهر که ۱۲ درصد آن بانوان هستند و همچنین ۲۴۸ هزار نفر برای انتخابات شورای روستا ثبت نام کردند که رشد بالایی را نسبت به دوره گذشته نشان می‌دهد.

جمالی نژاد تصریح کرد: از امروز اسامی نامزد‌ها به صورت رسمی از سوی فرمانداری‌ها اعلام می‌شود و این درخواست را از نامزد‌ها داریم که رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی را محور برنامه‌های تبلیغی خود قرار دهند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به شاخصه‌های مطلوب و بارز حکمرانی محلی اشاره کرد و گفت: شورا‌ها نماد حکمرانی محلی هستند و همه کشور‌های دنیا به سمت تمرکززدایی حرکت کرده اند و در جمهوری اسلامی ایران هم شورا‌ها ظرفیت بزرگی برای محلی کردن حکمرانی هستند.

وی اضافه کرد: شورای اسلامی شهر و روستا نزدیک‌ترین مدیران به مردم هستند و هر چقدر این شورا‌ها توان مدیریتی و ارتباطی بالایی داشته باشند به همان نسبت در تحقق ماموریت‌ها موفق‌تر خواهند بود.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید مدیریت هزینه و درآمد داشته باشند و متناسب با ظرفیت‌های منطقه‌ای عمل کنند.

جمالی نژاد یادآور شد: یکی از ظرفیت‌های مهم شورا‌های اسلامی شهر و روستا تسریع در اجرای تصمیمات است به این شکل که تصمیمات به جای اینکه به استانداری‌ها و مرکز انتقال یابد، در شورای شهر انجام می‌گیرد و این امر به اجرای به موقع تصمیمات کمک می‌کند.

مرور نقاط قوت و ضعف شورا‌های اسلامی شهر و روستا از دیگر محور‌های مورد اشاره معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور بود و جمالی نژاد در این خصوص گفت: حرکت از دولت محوری به مردم محوری مهم‌ترین شاخصه شوراهاست.

وی گفت: مدیریت‌های محلی ظرفیت پاسخگویی و خدمات رسانی بالایی در قبال شهر و شهروندان دارند.

جمالی نژاد همچنین به اثر بخشی بیشتر شورا‌های اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه شورا‌ها از متن و بطن جامعه و مردم هستند؛ عملکرد قوی‌تر دارند.
وی اضافه کرد: شورا‌های شهر و روستا اگر نظارت شان را قوی‌تر کنند اثربخشی و کارآیی بیشتری از دستگاه‌های دولتی و ملی خواهند داشت.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درخصوص ضرورت آموزش به اعضای شورا‌های اسلامی شهر و روستا هم گفت: بسیاری از مشکلات و چالش در شورا‌ها به سبب فقدان آموزش و دانش کافی است و برای همین دوره‌های آموزشی جهت تقویت دانش عمومی شورا‌ها لازم است.

جمالی نژاد همچنین گفت: بودجه و درآمد پایدار شهرداری‌ها و آموزش اعضای شورا‌های شهر و روستا و وقوف به قوانین مانع از شهر فروشی و بروز تخلفات می‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: در صورت آموزش درست شورای اسلامی شهر و روستا، می‌تواند زمینه‌ای برای برعهده گرفتن سمت‌های مهم‌تر و حساس‌تر باشد.

جمالی نژاد با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و چالش‌ها در شهر با انتخاب درست اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از سوی مردم قابل حل است؛ گفت: انتخاب شورای شهر و روستای کارآمد و نخبه زمینه را برای انتخاب شهردار و دهیار قوی فراهم می‌سازد که این امر به تقویت پاسخگویی و ارتقای خدمات رسانی در شهر و روستا می‌انجامد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در خصوص روش‌های نظارت و اصلاح در شورای اسلامی شهر و روستا هم گفت: در این عرصه هیات‌های حل اختلاف در شهرستان و استان را داریم و به مراتب مشاهده هر گونه تخطی از قانون، برخورد‌های قانونی لازم انجام می‌گیرد.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مدیریت‌های غیردولتی هستند؛ گفت: لایحه درآمد پایدار شهرداری به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و انشاءا... با تصویب نهایی این لایحه مشکل شهرداری‌ها به لحاظ درآمدی و بودجه‌ای حل خواهد شد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با تشریح این موضوع که شهر فروشی مهم‌ترین معضل امروز مدیریت شهری است؛ گفت: شهر فروشی به مثابه فروش اعضای بدن است و انگار با فروش قسمت‌هایی از بدن درآمد ایجاد شود که بایستی در این خصوص تدابیر لازم اتخاذ شود.

جمالی نژاد در پایان خاطر نشان کرد: با مرور تجربه بیست ساله می‌توان گفت که عملکرد شورا‌ها نسبت به دوره‌های گذشته تقویت شده است و باید تلاش کنیم که این حرکت رو به جلو در شورا‌های اسلامی شهر و روستا با تسهیل قوانین و مقررات استمرار داشته باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
استانی