پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۶۶۳
|
کد خبر: ۵۳۳۶
دکتر علی خاکی‌صدیق گفت: براساس مدل جدید ظرفیت پذیرش دانشجو، اعضای هیأت علمی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری باید استادتمام باشند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش بسنا و به نقل از وزارت علوم، دکترعلی خاکی صدیق درباره سیاست جدید وزارت علوم و دانشگاه ها در ساماندهی ظرفیت‌های پذیرش، اظهار داشت: در گذشته طبق مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، در کنار ارایه مجوز رشته و مقطع تحصیلی، امکان جذب تعدادی دانشجو هم به وجود می آمد.
وی با ذکر مثالی خاطرنشان کرد: اگر دانشگاهی می توانست در سال ۱۰ مجوز رشته دریافت کند، حدود ۶۰۰ نفر ظرفیت پذیرش ایجاد می شد. همچنین در مدل ظرفیت پذیرش به شیوه گذشته، تعداد اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها یا امکانات دانشگاه برای راه اندازی رشته و مقطع، مطرح نبود.
معاون آموزشی وزیر علوم در گفتگو با ایرنا گفت: پیشنهاد اصلاح این روش سال ۹۸ در شورای گسترش آموزش عالی مطرح شد. در روش جدید ظرفیت دادن به دانشگاه ها، وقتی ظرفیتی به دانشگاه داده می‌شود باید تابعی از اعضای هیأت علمی و مرتبه علمی آنها باشد.
دکتر خاکی صدیق افزود: برای مجوز دکتری، هیأت علمی باید استاد تمام باشد و در سایر مقاطع، این مرتبه علمی متفاوت می شود. بر این اساس، وزارت علوم به مدل تعیین ظرفیت رسید که سال گذشته تصویب شد.
وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه، تعداد اعضای هیأت علمی، رتبه علمی و امکانات و رتبه دانشگاه در نظام رتبه بندی به عنوان پارامتر تعیین کننده مطرح شد.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: در این مدل، یک عدد کلی ظرفیت به عنوان مثال در رشته ریاضی یا علوم سیاسی به دانشگاه داده می شود و دانشگاه با توجه به امکانات و اعضای هیأت علمی امکان جذب دانشجو را دارد.
وی تاکید کرد: ممکن است دانشگاهی بر اساس طرح راهبردی، در زمینه خاصی فعالیت کند و به طور طبیعی پذیرش دانشجو به آن سمت سوق یابد. در گذشته بدون توجه به این پارامترها، بعد از استخدام هیأت علمی نسبت به جذب دانشجو اقدام می شد.
دکتر خاکی صدیق گفت: این روش اکنون جوابگو نیست و دانشجو باید به سمتی رود که اهداف راهبردی دانشگاه را پوشش دهد و در راستای نیازهای کشور باشد. در طرح راهبردی، اصل بر توجه به نیازهای کشور و منطقه است.
وی تاکید کرد: دانشگاه ها به سمت رشته هایی بروند که در طرح راهبردی اهمیت بیشتری به آن داده می شود.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه طرح جدید منجر به کاهش پذیرش دانشجو می شود، افزود: دانشگاه های خوب کشور که از اول به نسبت استاد و دانشجو توجه داشتند، کیفیت را رعایت کردند و آبروی نظام آموزش عالی هستند. تعداد این دانشگاه ها در کشور کم نیست و اعضای هیأت علمی قوی هم در اختیار دارند.
دکتر خاکی صدیق، اظهار داشت: این دانشگاه ها، مدل جدید ظرفیت پذیرش دانشجو را هم طبق الگو پیاده کردند و دانشجویان آنها با تلاطم و مشکل چندانی مواجه نشدند.
وی گفت: مشکل اصلی پیاده کردن این شیوه پذیرش دانشجو در بخش دانشگاه های غیردولتی است چون مباحث اقتصادی در این دانشگاه ها اولویت دارد. وقتی با کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو مواجه شوند، ابتدا به ملاحظات اقتصادی نگاه می کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دانشگاه