پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۹۲
|
کد خبر: ۸۰۵۸
رییس سازمان امور دانشجویان گفت: ما فرصت مطالعاتی برای دانشجویان رشته زبان ادبیات فارسی فراهم خواهیم کرد، تا این دانشجویان در محیط خارج از کشور به دیگران زبان فارسی آموزش دهند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

به گزارش بسنا و به نقل از سازمان اموردانشجویان، هاشم داداش‌پور با اشاره به ابلاغ برنامه هفتم توسعه گفت: دانشگاه‌های کشور باید ۳۲۰ هزار نفر دانشجوی بین‌الملل تا سال ۱۴۰۷ جذب کنند، یعنی سالی ۸۰ هزار دانشجوی بین‌الملل باید وارد دانشگاه‌های کشور شوند. برای اینکه ما بتوانیم این عدد را پوشش دهیم، نیاز به توسعه مراکز آموزش زبان فارسی داریم.

رییس سازمان امور دانشجویان در ادامه گفت: ما به غیر از مرز جغرافیایی و فیزیکی، یک مرز فرهنگی دیگری نیز داریم که این مرز فراتر از مرز سیاسی ما است و ما برای احیای آن باید تلاش مضاعفی انجام دهیم.

رییس سازمان امور دانشجویان در ادامه با تدریس زبان دوم در دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌الملل تصریح کرد: سازمان امور دانشجویان متولی شد و خود ما نیز آئین‌نامه‌ای را تنظیم کردیم و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کردیم، رئیس جمهور به تمامی دانشگاه‌های کشور ابلاغ کردند که زبان دوم هم بتواند در داخل دانشگاه‌های کشور تدریس شود.

وی درباره آموزش مجازی زبان فارسی در دانشگاه‌ها گفت: در ابتدا باید بگویم قرار نیست که آموزش مجازی جای آموزش حضوری را بگیرد، سیاستی تغییر نکرده است. مرکز آموزش زبان فارسی برای یادگیری و یاددهندگی نمی‌تواند بدون اسلوب خاص باشد، بدون شیوه استاندارد امکان یادگیری زبان فارسی وجود ندارد.

داداش‌پور بیان کرد: ما فرصت مطالعاتی ۶ماهه برای دانشجویان دکتری داریم، تصور بنده این بود که این فرصت مطالعاتی، فقط مناسب دانشجویان رشته فنی و مهندسی است، اما ما فرصت مطالعاتی برای دانشجویان رشته زبان ادبیات فارسی را نیز فراهم خواهیم کرد، یعنی این دانشجویان در محیط خارج از کشور به دیگران زبان فارسی آموزش دهند، با استفاده از این کار می‌توانیم دانشجویان بین‌الملل بسیاری را جذب کنیم.

معاون وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: بورسی را با نام «بورس دانش» طراحی کردیم که متقاضیان کنکوری که جزو ۵ درصد رتبه برتر هستند اگر در دانشگاه رشته زبان و ادبیات فارسی را بخوانند، ماهیانه ۵ میلیون تومان از سازمان امور دانشجویان دریافت می‌کنند و مورد حمایت سازمان امور دانشجویان قرار می‌گیرند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که بتوانیم از ظرفیت افراد برتر برای جذب دانشجویان بین‌الملل استفاده کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه نخست