پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا- بسنا

تعداد بازدید: ۱۲۲۰
|
کد خبر: ۴۰۱۴
دکتر علی منصوریان گفت: فعالیت‌هایی که ما در پروژه "مدیریت محیط زیست در خاورمیانه با استفاده از روش‌های مکان‌مند" انجام می‌دهیم بسیار متنوع هستند؛ ما از کاربردی‌های GIS تحت web استفاده کرده و در حوزۀ مدیریت محیط‌زیست توسعه می‌دهیم که امیدوارم مفید باشد و در برنامه‌های دانشگاه مورد استفاده قرار بگیرد؛ این امر می‌تواند یکی از خروجی‌های بسیار خوب این پروژه باشد که ما بتوانیم دانشجویان را به استفاده از تکنولوژی‌های به روز در مدیریت محیط‌زیست آموزش دهیم.
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۹

به گزارش خبرنگار بسنا، دکتر علی منصوریان استاد گروه GIS دانشگاه لوند سوئد و مدیر پروژه "مدیریت محیط زیست در خاورمیانه با استفاده از روش‌های مکان‌مند"، در افتتاح آزمایشگاه ژئوماتیک دانشگاه بوعلی‌سینا، که با حضور دکتر یعقوب محمدی‌فر رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا برگزار شد، بیان کرد: برای من همکاری با دانشگاه بوعلی‌سینا در این پروژه‌ باعث افتخار است و خوشحالم که توانستم سهم بسیار کوچکی در راه‌اندازی این آزمایشگاه داشته باشم؛ هر چه که انجام شده، نتیجه زحمات و حسن همکاری دانشگاه بوعلی‌سینا بوده است.

وی گفت: من تشکر بسیار ویژه از دکتر آرام دارم که با مدیریت بسیار خوب و راهبردی، موجبات پیشبرد این پروژۀ بین المللی را در همه جنبه‌ها فراهم کردند. از دکتر ترابزاده هم که توانستند تمام خلاء‌هایی را که ایجاد شده بود، به شکل خوبی پر کنند، تشکر می‌کنم؛ همکاری‌ با دانشگاه بوعلی‌سینا جای خوشحالی دارد.

دکتر منصوریان متذکر شد: همانطور که مستحضر هستید، هدف پروژه‌ای که ما روی آن کار می‌کنیم (تحت عنوان « مدیریت محیط زیست در خاورمیانه با استفاده از روش‌های مکان‌مند») ظرفیت‌سازی در زیرساخت‌ها و فناوری‌های مرتبط با داده‌های مکانی برای مدیریت بهتر محیط‌زیست است.

وی تشریح کرد: در این پروژه, پنج دانشگاه اروپایی، دو دانشگاه از یمن و سه دانشگاه از ایران -که دانشگاه بوعلی‌سینا یکی از آن‌ها است- درگیر هستند.

علی منصوریان عنوان کرد: فعالیت‌هایی که ما در این پروژه انجام می‌دهیم بسیار متنوع هستند؛ ما از کاربردی‌های GIS تحت web استفاده کرده و در حوزۀ مدیریت محیط‌زیست توسعه می‌دهیم که امیدوارم مفید باشد و در برنامه‌های دانشگاه مورد استفاده قرار بگیرد؛ این امر می‌تواند یکی از خروجی‌های بسیار خوب این پروژه باشد که ما بتوانیم دانشجویان را به استفاده از تکنولوژی‌های به روز در مدیریت محیط‌زیست آموزش دهیم.

وی تصریح کرد: یکی از خروجی‌ها همین آزمایشگاه ژئوماتیک است که تجهیز شده است؛ همان طور که مستحضرید با پرداخت دوم اعتبارات اختصاصی دانشگاه بوعلی سینا از محل اعتبارات اتحادیۀ اروپا، امکان خرید تجهیزات بیشتر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای این آزمایشگاه وجود خواهد داشت و این آزمایشگاه مجهزتر از چیزی که هست، خواهد شد. امیدوارم استفاده دانشجویان و اساتید بتواند در ارتقای سطح علمی دانشگاه تاثیر داشته باشد.

استاد دانشگاه لوند تبیین کرد: خروجی دیگر پروژه ما این است که ما یک سیستم GIS تحت وب، را توسعه دادیم که می‌تواند برای مدیران محیط‌زیست به منظور ذخیره‌سازی داده‌ها، پردازش اطلاعات و تجزیه و ‌تحلیل داده‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. من توصیه می‌کنم که این نرم‌افزار را هم در دوره‌های آموزشی جای دهید و به دانشجویان استفاده از این سیستم را آموزش دهید.

وی خاطرنشان کرد: این ابزار بسیار کاربرپسند و مفید با قابلیت‌های بالا است تا افراد بتوانند داده‌ها را جمع‌آوری و پردازش و ذخیره کنند؛ سیستم روی سرورهای خود دانشگاه قابل نصب است و کنترل اطلاعاتی آن هم در اختیار دانشگاه خواهد بود.

منصوریان در ادامه تبیین کرد: خروجی دیگر، بحث آموزش کسانی است که قرار است این دروس را تدریس کنند و از سیستم‌ها استفاده کنند که ما این را هم در برنامه کاری خود داریم.

وی ابراز کرد: بنده از دعوت شما بسیار تشکر می‌کنم. خودم هم علاقه دارم که به ایران سفر کنم و به دانشگاه بوعلی‌سینا بیایم؛ ما در برنامه آتی پروژه، سفر ویژه ای را با حضور سایر دانشگاه های اروپایی برای دانشگاه بوعلی‌سینا در نظر گرفتیم که امیدوارم محدودیت‌های مربوط به بیماری کرونا سریع تر رفع شود و امکان سفر برقرار شود و ما بتوانیم ملاقات‌ها و‌بحث‌هایی از نزدیک داشته باشیم.

دکتر علی منصوریان بیان کرد: قطعا همکاری با دانشگاه بوعلی‌سینا برای من جالب خواهد بود و جزو اولویت‌های ما است و امیدوارم بتوانیم برای همکاری‌های هرچه بیشتر در تمام حوزه‌ها نه فقط در حوزه های معطوف به GIS و سنجش از دور برنامه‌ریزی، داشته باشیم.

عضو گروه GIS دانشگاه لوند در پایان ابراز کرد: باعث افتخار بود که بنده شما عزیزان را هر چند از راه دور ببینیم؛ برای تمام عزیزان در دانشگاه بوعلی‌سینا آرزوی موفقیت می‌کنم.

خبرنگار: میرزایی
عکس: محمدی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دانشگاه